2016’nın Favori Filmleri

Yılın bitmesine az bir zaman kala sizlerle hem sinema dünyasının hem de izleyicilerin 2016’nın favori filmleri olarak gördüğü filmleri inceliyoruz. Keyifli okumalar!

*Filmler IMDb puanlarına göre sıralanmıştır.

10- X-Men Apocalypse (IMDb 7.1)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-1

2016’nın favori filmleri listemize 10 numaradan giriş yapan X-Men Amerika yapımı fantastik türde bir film. Marvel karakterlerinden oluşan film, X-Men serisinin 8. filmidir. Yönetmenliğini Bryan Singer’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence gibi isimler bulunmaktadır.

9- Me Before You (IMDb 7.5)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-2

Oldukça romantik olan bu filmde geçirdiği kaza sonrası birisinin yardımına muhtaç bir adam ve ona yardım eden tatlı bir kızın zamanla gelişen ilişkisini izliyoruz. Jojo Moyes’un 2012 yılında çıkardığı aynı isimli kitaptan esinlenilmiştir. Khaleesi olarak tanıdığımız Emilia Clarke ve sam Claflin’in başrolleri paylaştığı filmin yönetmeni ise Thea Sharrock.

8- Hell or High Water (IMDb 7.8)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-3

Karısından boşanmış bir babanın yakın arkadaşıyla çıktığı macerayı konu alan filmin yönetmen koltuğunda David Mackenzie oturuyor. Oyuncular ise Dale Dickey, Ben Foster gibi isimlerden oluşmakta.

7- Doctor Strange (IMDb 7.9)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-4

Gönüllerimizin dedektifi Sherlock Holmes bu kez bir Marvel karakteri olarak karşımıza çıkıyor ve filmi 2016’nın favori filmleri arasına giriyor. Bilim kurgu ve macera türünde olan filmin başrolünde Benedict Cumberbatch yer alıyor. 3D ve IMAX 3D platformlarında yayınlanan film eleştirmenler tarafından da oldukça beğenildi. Marvel sinemasının 14. Filmi olma özelliğini taşıyan filmin yönetmenliğini Scott Derrickson yapmıştır.

6- Captain Fantastic (IMDb 8.0)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-5

Romantik-drama türünde olan film bir aile hikayesini konu alıyor. Film; 6 çocuğu ile birlikte medeniyetten uzak bir yerde yaşayan bir baba ve şehre dönmek zorunda kaldıklarında hayatlarının nasıl şekillendiğini anlatan eğlenceli bir senaryaya sahip. Matt Ross yönetmenliğinde çekilen filmin oyuncu kadrosunda George Mackay, Samantha Isler gibi isimler yer alıyor.

5- Captan America-Civil War (IMDb 8.1)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-6

Marvel çizgi romanlarının Civil War serisinden uyarlanan film bilim kurgu-aksiyon kategorisinde karşımıza çıkıyor. Başrollerinde Chris Evans ve Robert Downey Jr. vardır. Iron Man, Black Widow, Spiderman gibi karakterlerin savaşına tanık olacağımız film bizi büyük bir maceranın içine çekiyor. Yönetmen koltuğunda ise Anthony Russo ve Joe Russo kardeşleri görüyoruz.

 

4- Deadpool (IMDb 8.1)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-7

2016 ciddi anlamda bir Marvel yılı oldu. Öyle ki yine Marvel’den uyarlanan bir film karşımızda duruyor. Ünlü Mrvel çizgi roman karakteri Deadpool’dan uyarlanan film yıl boyunca oldukça ses getirdi ve çok beğenildi. Tim Miller yönetmenliğinde çekilen filmin başrol oyuncusu yani  Deadpool karakterini ise Ryan Reynolds canlandırıyor.

3- Arrival (IMDb 8.3)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-8

2016’nın favori filmleri arasında kesinlikle yer alması gereken bir film! Yılın son aylarında vizyona girse de oldukça ses getirdi ve listemizde de 3 numarada yer aldı. Denis Villeneuve tarafından yönetilen filmin başrol oyuncuları; Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker gibi isimlerden oluşuyor. Ted Chiang’in Story of Your Life adlı kısa hikayesinden uyarlanan film eleştirmenler tarafından da oldukça beğenildi. Dünya’nın 12 farklı bölgesine inen uzay filoları sonrası insanların değişen hayatlarını ve bu filoların dünyaya neden geldiğinin nedenlerini araştırmalarını konu alıyor.

2- Moonlight (IMDb 8.7)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-9

Barry Jenkins tarafından yazılıp yönetilen film Tarell Alvin McCraney’in Moonlight Black Boys Look Blue isimli oyunundan uyarlanmıştır. İnsanın kendini keşfinin zamansız hikayesini konu alan film; çocukluktan erişkinliğe kadar genç siyah bir erkeğin hayatını konu alıyor. Başrol oyuncusu olarak Trevante Rhodes karşımıza çıkıyor.

1- La La Land (IMDb 8.8)

2016nin-favori-filmleri-artmanik-10

Türkçe’ye Aşıklar Şehri olarak çevrilen film 2016’nın favori filmleri listemizde 1 numara olarak karşımıza çıkıyor. Los Angeles’daki bir caz piyanisti ve bir oyuncunun arasındaki romantik ilişkiyi konu alan film müzikal bir komedi filmi. Başrollerini Ryan Gosling ve Emma Stone’un paylaştığı filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini Damien Chazelle yaptı.

0 Yorum Yorum Yap →