Al Pacino ve Efsane Oyunculuğu

Al Pacino ve efsane oyunculuğu herkesin beğenisini toplamış ve kuşkusuz fenomen hale gelmiştir; biz de onun oyunculuğunu bu yazımızda beraber inceleyeceğiz. İlk ve tek Oscar’ını 52 yaşında Scent of a Woman filmiyle kazanan oyuncunun tam adı Alfredo James Pacino. İtalyan kökenli olan Al Pacino New York’da doğdu, 20’li yaşlarında oyunculuk dersleri aldı ve daha sonralarında da zaman zaman çıktığı gösterilerde oyunculuğunu geliştirdi. 1967-68 yıllarında oynadığı The Indian Wants the Bronx tiyatro oyunuyla Obie Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alarak ilk ödülünü de kazanmış oldu. Asıl ilk büyük rolü ve ödülü Does the Tiger Wear a Necktie ile kazandı. Broadway’de sahnelenen oyun az sayıda gösterim yapsa da Al Pacino’ya Tony Ödülü’nü kazandırdı.

al-pacino-ve-efsane-oyunculugu-artmanik-1

Oyunculuk kariyerindeki ilk sinema filmi Me, Natalie olan oyuncu bu filmdeki başarısıyla hepimizin aklına kazınan ve arşivlik filmlerin başında yer alan The Godfather filminde başrol oynamaya hak kazandı. Bu filmdeki performansı ile Oscar Ödüllerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde aday olan usta oyuncu, yüzünü tekrar tiyatroya
çevirdi ve başrolünü oynadığı The Basic Training of Pablo Hummel oyunuyla ikinci kez Tony Ödülü’nün sahibi oldu.
Bundan sonra rol aldığı filmler çok fazla gişe yapamadı fakat rol aldığı 1983 yapımı şiddet içerikli Scarface filmi sinemanın kült filmleri arasında sağlam bir yer edindi. Bu filmden sonra tekrar düşüş yaşayan Al Pacino, The Local Stigmatic filmiyle yönetmen koltuğuna oturdu fakat bu filmi piyasaya sürmedi.

al-pacino-ve-efsane-oyunculugu-artmanik-2

Al Pacino’nun muhteşem dönüşü 1989 yapımı olan Sea of Love filmiyle oldu. Tekrar gözde olan oyuncunun bu filmi büyük bir ses getirdi. 1990 yılında yer aldığı Dick Tracy filmiyle altıncı kez Oscar’a aday olan Pacino yine bu ödüle layık görülmedi fakat aynı yıl The Godfather 3 filminde yer aldı.  Arada birkaç ses getiren filmde yer alan oyuncuya Oscar’ı kazandıran Scent of a Woman filmi oldu. En İyi Drama Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanan Al Pacino, daha sonra Johnny Deep ve Donnie Brasco gibi genç Hollywood starlarıyla The Devil’s Advocate filmini çekti. 2003 yılına kadar birçok filmde yer alan karizmatik oyuncunun, aynı yılda rol aldığı Angels in America adlı mini dizi 12 dalda Emmy Ödülü kazandı. Böylece Al Pacino da ilk kez bu diziyle Emmy Ödülü’ne sahip oldu.

al-pacino-ve-efsane-oyunculugu-artmanik-3

40’ı geçen film ve dizilerde çoğunlukla oyuncu olarak görev alan Al Pacino’nun doğum günü kutlu olsun diyor ve sizi en iyi filmleriyle baş başa bırakıyoruz!

The Devil’s Advocate (Şeytanın Avukatı)

al-pacino-ve-efsane-oyunculugu-artmanik-4

IMDb’den 10 üzerinden 7.5 puan alan film 1996 yapımı. Başarılı bir savunma avukatının yolunda giden kariyeri bir gün haksız olduğu halde müvekkilinin davasını kazanması sonucu bir hukuk bürosundan büyük bir teklif alır fakat sonrasında hayatı hiç beklemediği bir şekilde değişir.

Donnie Brasco (Köstebek)

al-pacino-ve-efsane-oyunculugu-artmanik-5
1997 yapımı olan film Donnie Brasco adı ile tanınan bir FBI ajanının bir taraftan mücevher kaçakçılığı yapmasını ve sonunda gerçekten oynadığı role inanmaya başlar. Kim olduğunu unutan asıl adı Joe Pistone olan bu adam tüm hayatını değiştirecek bir döngünün içine girer. Film Joe Pistone’un kendi yazdığı bir kitaptan yola çıkarak çekildi. Filmde Johnny Deep, Michael Madsen gibi oyuncular da yer aldı.

Scent Of Woman (Kadın Kokusu)

al-pacino-ve-efsane-oyunculugu-artmanik-6
Al Pacino’ya Oscar kazandıran film, 1992 yapımı ve IMDb’den 8.0 puan aldı. Öğrenci olan Charlie’nin maddi zorluklar yüzünden kör bir adamın bakıcılığını üstlenmesi ve baktığı adamın haftasonu planına dahil olması ile gelişen olayları anlatan enfes bir film.

Scarface (Yaralı Yüz)

kinopoisk.ru

Brian De Palma yönetmenliğinde çekilen 1983 yapımı film sinemanın kült filmleri arasında yer aldı ve büyük ses getirdi. Oldukça şiddet içerikli olan film Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerinin Amerika’ya göç etme hakkı tanındıktan ve göç ettikten sonraki olayları konu alıyor.

The Godfather (Baba)

al-pacino-ve-efsane-oyunculugu-artmanik-8
Muhteşem üçlemenin 1972 yılında çekilmiş olan ilk filmi IMDb’den 9.2 puan aldı. O yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanan film Al Pacino’yla özdeşleşmiş arşivlik bir film. 1940-50’li yılların Amerika’sında yaşayan bir İtalyan mafya ailesinin destansı hayatını konu alıyor.

0 Yorum Yorum Yap →