Dünyanın En Karizmatik Lideri Gazi Mustafa Kemal

Mustafa Kemal Atatürk, aydın kişiliği, üstün zekası ve askeri yeteneğiyle tüm dünya liderlerinin örnek aldığı bir liderdi. Tüm bunların yanında takip ettiği moda, giydiği takım elbiseleriyle de ekoldü. Nebil Özgentürk’ün “Gazinin Son Tanıkları Anlatıyor; O Daima Şıktı” kitabında Atatürk’ün kıyafet tercihlerinden söz ediliyor. Şimdi sizinle o kitaptan edindiğim bilgileri özet halinde paylaşacağım.

Atatürk, günlük kıyafetlerinin bir kısmını Paris’teki Deporant mağazasından alıyordu. Atatürk’ün Fransa’da bulunan terzisinde kendi bedeninde bir modeli bulunuyordu ve sipariş edilen kıyafetler bu modele göre dikiliyordu. Gömleklerini genellikle açık renk, beyaz, krem ya da bej olarak seçiyordu. Savarona yatı alındıktan sonra kısa kollu, keten ya da ipek gömlekler giymeye başladı. Atatürk’ün gömleklerinin koluna ya da göğüs kısmına baş harfinin bulunduğu bir arma dikiliyordu. Bu arma önce Arap harfleriyle yazıldı, daha sonra da Latin harfleriyle yazılmaya başlandı.

Atatürk’ün takım elbiseleri genellikle siyahtı ve ceket, pantolon, yelek olarak üç parçadan oluşuyordu. Atatürk askerliğinin ilk yıllarında fes, daha sonra Batılı tarzda şapkalar taktı. Bu şapkalara da adının baş harfleri işleniyordu: G.M.K

Frak ve smokin tercihlerinde de oldukça seçici olan Gazi Mustafa Kemal, takımlarında yün kumaş, yeleklerinde ise saten kullanıyordu ve mutlaka beyaz papyon takıyordu.

Ülkenin en karışık günlerinde, savaş ve ihtilal durumlarında bile çizgisini bozmadı ve daima şık daima karizmatik olmayı başardı. Dünyanın en karizmatik liderinin, en karizmatik fotoğraflarını sizler için derledim. Buyrunuz..

 

atatürk-moda-artmanik2

atatürk-moda-artmanik3

atatürk-moda-artmanik4

 

 

atatürk-moda-artmanik6

atatürk-moda-artmanik5

atatürk-moda-artmanik7

 

0 Yorum Yorum Yap →