En Popüler Eserleriyle Ünlü Mimar Zaha Hadid

Irak asıllı İngiliz vatandaşı olan Zaha Hadid, 31 Mart 2016 Perşembe günü hayata gözlerini yumdu.

Ani ölümüyle herkesi yasa boğan ünlü mimar Zaha Hadid’in hayatına dair önemli notları ve en unutulmaz mimari eserlerini sizler için bir araya getirdik.

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-1

Zaha Hadid, hayatı boyunca hem mimarlık okullarında eğitmenlik yaptı hem de çalışmalarını sürdürerek birçok projeye imza attı.  2008’de Forbes dergisinin ”Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesine giren ünlü mimar, pek çok uluslararası yarışmanın kazanı oldu ve üniversitelerin onur diplomalarıyla ödüllendirildi.

Ancak Zaha Hadid’in kariyerindeki en önemli nokta, 2004’te gerçekleşti. Hadid, 2004’te Priztker Mimarlık Ödülü’nü alan ilk kadın mimar oldu.

Ama belirtmeliyiz ki; başarılarla dolu kariyerinde Zaha Hadid’i eleştirelenler, projelerinin doğayı ve yaşamı katlettiğini söyleyenler de oldu. Bu eleştirilerin gelmesine sebep olan projelerden biri Azerbaycan’ın Bakü şehrinde tasarlanan Haydar Aliyev Kültür Merkezi.

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-2

e-skop‘un yaptığı habere göre; ”İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre, kültür merkezinin yapımı için Azerbaycan hükümeti Bakü’de sistemli bir yasadışı istimlak ve zorla boşaltma operasyonu gerçekleştirdi; üstelik buralarda yaşayanlara hiçbir telafi sunulmadı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Giorgi Giorgia bu süreci şöyle anlatıyor: “Hükümet insanları evlerinden çıkarmak için bölgede elektriği, gazı ve suyu kesti. Bazen buralarda yaşayan kişiler durduk yere gözaltına alınıyor, çıktıklarında evlerinin yıkıldığını görüyorlardı. Bazı binalar insanlar içinde yaşarken yerle bir edildi.”

Hadid’in kültür merkezi için 250 ev zorla boşaltıldı, ama merkezin inşaat süreci de en az öncesi kadar tüyler ürpretici. 2010 yılında, inşaat sürerken, Uluslararası İnşaat İşçileri Sendikası, Avrupa’daki en büyük insan ticareti vakalarından birini ortaya çıkarmıştı. Bosna ve Sırbistan’dan kaçırılan göçmenlerin Bakü’de insanlık dışı koşullarda zorla çalıştırıldığı, fiziksel ve psikolojik işkence gördüğü, pasaportlarına el konduğu rapor ediliyordu.”

Mimarlık fakültesi öğrencilerinin ve ünlü mimarların idolü olan, dünya mimarlık tarihine silinmeyecek izler bırakan Zaha Hadid, planladığı onlarca projeyi arkasında bıraktı.

Sizler için, Zaha Hadid’in hayata geçmiş ünlü projelerini listeledik;

Vitra Yangın İstasyonu – Weil am Rhein, Almanya

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-2

Phaeno Bilim Merkezi – Wolfsburg, Almanya

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-3

BMW Merkez Binası – Leipzig, Almanya

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-5

Çadır Köprü – İspanya

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-6

Evelyn Zarafet Akademisi – Londra 

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-7

Guangzhou Opera Binası – Çin

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-8

Şeyh Zayed Köprüsü – Birleşik Arap Emirlikleri

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-9

Riverside Müzesi – Glascow, İskoçya

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-10

Ulusal XXI. Yüzyıl Sanatları Müzesi – Roma, İtalya

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-11

Galaxy Soho – Çin

en-populer-eserleriyle-unlu-mimar-zaha-hadid-artmanik-13

0 Yorum Yorum Yap →