Fransa Yapımı Kült Filmler

Fransa yapımı filmler genellikle romantik konuları ele alıyor ve her biri gönlümüzde taht kuruyor. Fransa’da çekilen Amerika ya da başka ülkelerin yapımı olan filmler de bir hayli çokken Fransız yapımı filmler, artık havasından mıdır suyundan mıdır dilinden midir daha bir romantik, içimize işleyen yapıda oluyor 🙂 Bazı filmler yine yapımcı tarafından Fransa’da çekiliyor, kimisi ise başka bir ülkede o Fransız havayı yaşatıyor. Başka bir yazıda diğer ülkelerin Fransa’yı mekan olarak seçtiği filmleri de inceleyeceğim ama isterseniz şimdi bu Fransa yapımı filmlere hep beraber göz atalım.

Leon: Sevginin Gücü

fransa-yapimi-filmler-artmanik-1
Arşivlik filmler arasında yer alan ve “sevgi nedir?” sorusuna saf bir şekilde cevap bulmaya çalışan Leon, 1994 yılında çekildi. Filmin başrollerini Jean Rêno ve o zamanlar daha 12 yaşında olan, ilk oyunculuk deneyimini yaşayan başarılı oyuncu Natalie Portman paylaşıyor. Film; New York’ta bir tetikçi olan Leon’un ve çeşitli problemler yaşayan Mathilda adında küçük bir kızın yollarının kesişmesi ve beraber yaşadıkları maceraları konu alıyor. Film IMDb’den 10 üzerinden 8.6 puan almış ve en iyi 250 film arasına girmiştir.

Persepolis

fransa-yapimi-filmler-artmanik-2
2007 yapımı olan film Marjane Satrapi’nin aynı isimli kitabından beyaz perdeye uyarlanmış bir animasyon filmidir. Marjane Satrapi’nin otobiyografisini anlatan film İMDb’den 8.0 puan aldı. 1970’lerin İran’ında küçük bir kız çocuğunun başından geçenleri anlatan film 2007 Cannes Film Festivali’nde jüri özel ödülünü aldı.

Amelie

fransa-yapimi-filmler-artmanik-3
Daha önce “İzlendiğinde Yaşam Enerjisi Verecek Filmler” yazımdaki listeye bir numaradan giriş yapan, tatlılığıyla herkesin gönlünü fethetmiş Audrey Tautou’nun başrolünde oynadığı romantik mi romantik bir film. 2001 Fransız yapımı olan film; en iyi sanat yönetmenliği, en iyi sinematografi, en iyi özgün senaryo gibi dallarda ödüller kazandı.
Can alıcı sözlerinin herkes tarafından sürekli paylaşılmasıyla daha da popüler olan filmden bir kesit; “Parmak gökyüzünü gösterdiğinde, sadece aptallar parmağa bakar.”

Cesaretin Var mı Aşka?

fransa-yapimi-filmler-artmanik-4
Fransa yapımı filmler deyince akla ilk gelen, romantizmi iliklerimize kadar hissettiren, aşkın gücünü yüzümüze çarpa çarpa anlatan mükemmel bir film. 2003 Fransa yapımı olan film kimi yerlerde ‘Benimle Oynar mısın?’ ismiyle de çevrilmiştir. Film; iki kişinin daha çocukluktan başlayarak oynadıkları bir oyunun hayatlarını nasıl ele aldığını anlatıyor. İkisi arasında sürekli gidip gelen “sihirli kutu” ise filmin ana materyali ve aşklarının sembolü olarak gösteriliyor.

Can Dostum

fransa-yapimi-filmler-artmanik-5
2011 yapımı olan filmin başrollerini François Cluzet ve Omar Sy paylaşıyor. Film, César Ödülü’nde sekiz dalda aday gösterilirken Omar Sy’a da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırmıştır. Kaza geçirerek boynundan aşağısı felç olan bir adam ve yardımcısının hikayesini konu alan film komedi-dram türünde anlatılıyor.

Coco Chanel’den Önce

fransa-yapimi-filmler-artmanik-6
Audrey Tautou’yu bir kez daha severek izlediğimiz bir film. Moda dünyasının ilahı Gabrielle Coco Chanel’in gerçek yaşam hikayesini beyaz perdede görüyoruz. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel’in, Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamı anlatılıyor. 2009 yılında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda Anne Fontaine oturuyor.

Mavi En Sıcak Renktir

fransa-yapimi-filmler-artmanik-7
İşte aşkın cinsiyet, yaş, statü ayırmadığını kanıtlamaya çalışan sımsıcak bir film. Film; ergenlik zamanlarında cinsel tercihlerinin eşcinsellik yönünde olduğunu keşfeden Adele’in Emma’yla tanışmasını ve devamında yaşadıklarını dram ve romantik bir şekilde anlatıyor. 2013 yapımı olan film Altın Palmiye ve FIPRESCI ödüllerini kazandı.

Escobar: Kayıp Cennet

fransa-yapimi-filmler-artmanik-8
Gerilim türünde olan film Pablo Escobar’ın hayatından esinleniyor. Film; iki kardeşin Kolombiya’ya taşınması ve Escobar’ın kardeşiyle tanışmalarıyla olayların içine çekilmelerini konu alıyor. 2014 yapımı olan filmin başrollerini Benicio del Toro, Jush Hutcherson paylaşıyor ve yönetmen koltuğunda Andrea Di Stefano oturuyor.

Sırlar ve Yalanlar

fransa-yapimi-filmler-artmanik-9
1996 yapımı olan filmin başrollerini Timothy Spall, Brenda Blethyn paylaşıyor. İMDb’den 8.0 puan alan film; İngiliz
toplumunun genel muhafazakar tutumu ve 1968 kuşağının özrgürlük tutkusunun yarattığı çelişkinin hikayesini konu alıyor. Toplumsal baskıların karşısında silikleşen ve gündelik hayattan ufak beklentileri olan insanların hikayeleri anlatılıyor.

Ayazda Bir Yürek

fransa-yapimi-filmler-artmanik-10
Bu filmi izlerken müzikleriyle ruhunuzu besleyeceğiniz bir gerçek! İki yakın dostun müzik sevgisini konu alan fakat sonradan bu yakın arkadaşların arasına giren bir erkekle işlerin karışmasını anlatan romantik bir film. Venedik Film Festivali, Avrupa Film Ödülleri gibi festivallerden birçok ödül kazanan film; yönetmeni Claude Sautet’in başyapıtı olarak gösteriliyor.

0 Yorum Yorum Yap →