İllüzyon Ustalığıyla Tasarlanan Dalston House

Leandro Erlich, 1973 Arjantin doğumlu bir sanatçı. Uluslararası sergilerde adından çok sık bahsedilen sanatçı genellikle zihinde beliren fikir ve düşünceleri kavramsallaştırıp, somut bir gerçekliğe dökmekten hoşlanıyor. Leandro için belirsizliğin mimarı diyebiliriz. Akışkan ve değişken sınırları müthiş bir ustalıkla çiziyor, ortaya çıkardığı eserle varolmayan bir cismi ya da binayı müthiş bir illüzyon kullanarak sanki varmış gibi gösteriyor.

Son yaptığı ve en çok dikkat eden işlerden olan Dalston House da soyutla somut arasındaki geçişi gözler önüne seriyor. Göz illüzyonu kullanılarak büyük bir aynaya yansıtılan ev, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Kapıdan içeriye girdiğinizde kendinizi evin terasında bulucaksınız. İsterseniz yerçekimine meydan okuyun, kuş gibi göklerde havalanın, isterseniz de örümcek adam gibi evin duvarlarına tırmanın. Bu evden aşağıya düşmeniz imkansız! Çünkü gördüğünüz şey, sizi yansıtan büyük bir aynadan başka bir şey değil. Bu evde henüz yaşam yok. Her şey tamamen kurgudan ibaret. Ama belki Leandro’nun müthiş yaratıcılığı ve zekasıyla böyle bir evi yapmak mümkün olabilir.

cilgin-mimari-artmanik1cilgin-mimari-artmanik2cilgin-mimari-artmanik3cilgin-mimari-artmanik6cilgin-mimari-artmanik7cilgin-mimari-artmanik9cilgin-mimari-artmanik10cilgin-mimari-artmanik4cilgin-mimari-artmanik5acilgin-mimari-artmanik8

Not: UNESCO tarafından her yıl verilen “Sanata Destek Ödülü”, 2001 yılında da bienal kapsamında sahiplerini buldu. 20 bin dolarlık para ödülünü Türk sanatçı Ömer Ali Kazma ile Fransa’dan Mathieu Briand, Arjantin’den Leandro Erlich ve Almanya’dan Sascha Haghıghıan paylaştı.

0 Yorum Yorum Yap →