iOS 8 ile İlgili Bilmeniz Gereken 20 Yeni Özellik

Eğer iOS kullanıcısıysanız ve yeni güncelleme olan iOS 8’i kurduysanız yeni gelen özellikleri bulmakta kafanız karışmış olabilir. Üzülmeyin, kafası karışan bir tek siz değilsiniz. Apple’ın işletim sistemlerine daha önce getirdiği güncellemeler gibi kullanıcılarına çok önemli bir arayüz vaat etmiş değil.

Yine de işe yarayan özellikler ve fonksiyonlar var. Yeni iOS’u sizler için derinlemesine inceledik, sonuç mu? İşte iOS 8 ile gelen bilmeniz gereken 20 yenilik:

1. Fotoğraf ve Video Paylaşımı Artık Daha Kolay

Yeni işletim sistemiyle mesaj uygulamalarında resim ve video göndermek artık daha kolay hale getirildi. Sadece kamera simgesine basarak birden fazla resim paylaşma imkanımız mevcut. Aynı zamanda fotoğraflarımıza yorum da ekleyebiliyoruz. Alternatif olarak simgeye basılı tutarsak fotoğrafı çekip aynı anda arkadaşlarımızla paylaşabiliyoruz.ios8-artmanik2

 

2. Sesli Mesaj Gönderme

Eğer Whatsapp, Line veya WeChat kullanıcısıysanız bu özellik sizin için yeni değil. Ancak mesajlara bu özelliğin gelmesini duymak güzel. Ses kaydetmek için ekrana basılı tutmak yeterli. Tekrar basarak sesi dinleyebilir, çarpı tuşuyla iptal edebilir veya yukarı ok tuşuyla mesajınızı yollayabilirsiniz.

ios8-artmanik3

 

3. Sesli Mesajlarınızı Dinlerken Dikkatli Olun

Size gelen sesli mesajları dinlemek veya onları cevaplamak kişisel ve dikkatlice yapılması gereken bir şey. Yapmanız gereken telefonu aramaya cevap veriyormuş gibi kulağınıza yaklaştırmak. Bu özelliği kapatmak için yapmanız gereken ise Ayarlar kısmından Mesajlar bölümüne gelip ‘Duymak için Kaldır’ maddesini engellemek.

ios8-artmanik4

 

4. Fotoğraf Akışı İçin Değişiklikler

Yeni işletim güncellemesiyle birlikte Apple Fotoğraf Akışında da değişikliklerde bulundu. Fotoğraf uygulamasındaki ‘Fotoğraf Akışı’ dosyası kaldırıldı.Şu andan itibaren Wi-Fi’ye bağlandığınızda bütün yeni fotoğraflarınız iCloud cihazlarına senkronize edildi. Kısaca; iPhone ile çektiğiniz resimler iPad’inizde de mevcut olacak. Bu yeniliğin en güzel tarafı da 1000 fotoğraf limiti bulunmayacak.

ios8-artmanik5

 

5. Mailleri Kaydırarak İşaretle

Telefonunuzda Gelen Kutusuna girip maillerinize baktığınızda hızlıca mailleri sola kaydırarak okunmamış olarak işaretleyebilirsiniz. Daha fazla ayarlama yapmak için ise sağa kaydırmanız gerekiyor.

ios8-artmanik6

 

6. iMessage için Hızlı Cevap

Artık ana ekrandan veya bir uygulamadan çıkmanıza gerek yok. Sadece iMessage bildirimini aşağı indirin ve normalde yazdığınız gibi cevap yazın.

ios8-artmanik7

 

7. Ana sayfa Tuşu ile Son Kişilere Erişim

Artık ana sayfa tuşuna iki kere bastığınızda, sadece son açılan uygulamalara ulaşmayacaksınız, aynı zamanda en son irtibata geçtiğiniz kişilere de ulaşmış olacaksınız. Kişilerinizin profil resimlerine tıklayarak onları arayabilirsiniz.

ios8-artmanik8

 

8. Hızlandırılmış Video Çekimi (Time-Lapse)

Yavaşlatılmış çekim, panoramik fotoğraf ve video çekimleri bunun yanı sıra son iOS 8 versiyonu ile hızlandırılmış video çekimine imkan sunuyor. Bu özellikler ile instagramın son uygulaması Hyperlapse ile çok benzerlik göstermekte.

Hyperlapse’i kısaca hatırlayacak olursak; bu uygulama ile kullanıcılar, video kaydına başlarken ve durdururken birer kez “başlat” ve “durdur”a tıklıyor. Ayrıca 1x ile 12x arasında videoları daha sonradan da hızlandırabilecek ve büyük ölçüde hızlandırılmış videolar oluşturabileceksiniz. Bunların yanı sıra kullanıcılar görsel stabilizasyonu da sağlıyor olacak. Bu özellikle birlikte videolar, elde telefonun titremesiyle oluşan kötü görüntüleri stabilizasyon sayesinde yok edecek.

ios8-artmanik9

 

9. Fotoğraflarınız için Sayaç Koyun

Fotoğraflar için eklenen küçük özelliklerden biri.  Anlık fotoğraf çekimleriniz izin 3 ile 10 saniye arası zamanlama koyabilirsiniz. Günümüzün modası Selfie için birebir!

ios8-artmanik10

 

10. Fotoğraf Düzenlemede Daha Fazla Seçim

İş fotoğraf düzenlemeye gelince iPad ve iPhonelarda artık daha fazla seçeneğimiz mevcut. Düzenlemek istediğiniz fotoğrafı ‘Düzenle’ tuşuyla kırpabilir, filtreyebilir ya da rengini değiştirebilirsiniz.

ios8-artmanik11

 

11. Çalan Şarkının İsmini Kolayca Bulun

Bilmediğiniz bir şarkıyı duydunuz hoşunuza gitti ama adını bilmiyorsunuz. Bu artık sorun olmaktan çıkıyor. Telefonunuzla yapmanız gereken ana ekran tuşuna basılı tutup Siri eklentisine danışmak. Size yardımcı olacaktır.

ios8-artmanik12 (2)

 

12. Pil Kullanım Verisi

Android kullanıcıları için pek de etkileyici olmayan bir yenilik. iOS kullanıcıları ise bu yeniliği sevinçle karşılayacaklar. Bu eklenti hangi programın ne kadar sürede, ne kadar enerji harcadığını belirtiyor. Pil ömrünüzü uzatmak için kullanışlı olan bir uygulama.

ios8-artmanik13

 

13. 3 Yeni Eklenti

iOS 8 ile birlikte gelen 3 uygulama mevcut: iHealth, iBooks ve ipuçları.

ios8-artmanik14

 

14. Mesajlarınızı Düzenleyin

Eğer mesajlar uygulamanızın temiz ve düzenli olmasını isteyenlerdenseniz bu uygulama ilginizi çekebilir. Mesajlarınızı 30 gün sonra veya bir yıl sonra gibi zaman aralıklarıyla otomatik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

ios8-artmanik15

 

15. Mail İçin Anında Bildirim

Artık mail için anlık bildirim alabiliyorsunuz.

ios-artmnanik16

 

16. Bataryanız Biterken Telefonunuz Bulun

Bataryanız bitmek üzereyken telefonunuzu kaybetmek, daha kötüsü çaldırmak hiç de istemeyeceğiniz bir şey. iPhone’umu bul seçeneğini aktif hale getirmek istediğinizde cihazınızın konumunu icloud.com yardımıyla bulacaktır.

ios8-artmanik17

 

17. Ailenizle Daha Çok Şey Paylaşın

Yeni güncellemeyle ailenizden 6 kişiye kadar seçeceğiniz bireylerle iTunes’tan satın aldığınız bütün müzik, film ve resimlerinizi paylaşabilirsiniz. Satın alımı gerçekleştirdikten sonra kişileriniz bu verilere ücretsiz erişebilecek.

ios8-artmanik18

18. Notlar Artık Daha Fonksiyonel

Yeni güncellemeyle birlikte not uygulaması da gelişti. Artık not kısmında resim ekleyebilir ve resminizi tekrar düzenleyebilirsiniz.

ios8-artmanik19

 

19. e-mail Arası Geçiş Kolaylığı

Telefonumuzda e-mail oluştururken bir başka maile dönememek bazen sinir bozucu olabiliyordu. Apple bu sorunu çözdü; artık mail oluştururken gelen kutusuna bakabilir ve tekrar mail yazmaya devam edebilirsiniz.

ios8-artmanik20

 

20. Uyumluluk Kontrolü

Son olarak yeni gelen iOS8 sisteminin hangi cihazlara uyumluluk gösterdiğini kontrol etmekte fayda var. İşte iOS8’e uyumluluk gösteren modeller:

 

Phone

iPhone 4S

iPhone 5

iPhone 5C

iPhone 5S

iPhone 6

iPhone 6 Plus

iPad

iPad 2

iPad 3rd Gen

iPad 4th Gen

iPad Air

iPad Mini

iPad Mini with Retina Display

iPod

iPod Touch 5th Gen

kaynak: link

0 Yorum Yorum Yap →