İzleyiciden Tam Not Alan Batı Avrupa Filmleri

Batı Avrupa Ülkelerinin filmleri genel olarak IMDb’den yüksek alan filmlerden oluşuyor. Önemli yönetmenlerin ve oyuncuların elinden çıkan bu filmler Holywood filmlerinden uzak gerçekçi bir anlatıma ve konuya sahip. Avrupa’da ve dünyada önemli ödülleri kazanan bu filmler izlenmesi gereken filmlerden sadece birkaçı olarak bu yazımızda sizlerle buluşuyor.

Human Planet

İngiltere-IMDb 9.3/10

Yapımın çekimleri 2007 yılında başladı ve 40 farklı ülkede çekim yapılarak toplam 3 yılda tamamlandı, 2011 yılında da yayımlandı. Belgesel türünde olan filmin yapımcılığını BBC, Discovery, BBC Worldwide üstlendi. 8 bölümden oluşan bu belgesel serisi, IMDb’den 9.3 puan alarak büyük bir başarıya ulaştı.  Dünya üzerinde yaşayan canlılardan sadece birine; insana verilen tüm habitatlarda yaşama imkanı ve insan türünün bu zorlu yaşam koşullarına adapte oluşu, doğa ile olan ilişkisi anlatılmıştır.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-1
Belgeselin içindeki bölümler;
1-Okyanuslar-Maviliğin İçinde
2-Çöller-Fırında Yaşam
3-Kutup-Derin Dondurucuda Yaşam
4-Balta Girmemiş Ormanlar-Ağaç İnsanları
5-Dağlar-İnce Havada Yaşam
6-Otlaklar-Köklerin Gücü
7-Nehirler-Dost ve Düşman
8-Şehirler-Şehir Ormanında Yaşam

The Lives of Others
Almanya- IMDb 8.5/10

Alman sinemasının son dönemin en iyi filmlerinden olarak gösterilen film 2006 yılında vizyona girdi. Yönetmen Florian Henckel von Donnersmar’ın ilk uzun metrajlı filmi özelliğini de taşııyan film, En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü’nü ve aynı dalda BAFTA, Bodil ve César Ödülleri’ni kazandı. Berlin Duvarı’nın bir kenti ikiye böldüğü yılların bir döneminde, Doğu Almanya’da geçiyor. Film; iktidarın meşrutiyetini devam ettirebilmmek için ülke genelinde kurduğu istihbarat servisini ve bu birim içerisinde çalışan, Bakan tarafından görevlendirilen Yüzbaşı Gerd Wiesler’in karşılaştığı durumları anlatıyor.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-2
Moon
İngiltere- IMDb 8.0/10

2009 yılında izleyiciyle buluşan filmin türü bilim-kurgu ve drama. Bilim-kurgu filmi olmasına rağmen düşük bütçeyle çekilmiş buna göre de çok beğenilmiş bir film. Astronot Sam’in Ay üzerinde üç yıl süren görevinin sonlarına geldiğinde neden orada olduğuyla ilgili kuşkular duyar. Ve bu soru işaretlerinin yanında bir yandan da görevini yerine getimeye çalışır fakat içinde bulunduğu bu karmaşadan kurtulmasını sağlayacak bir olay yaşar ve film böyle ilerler.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-3

 

 

Sometimes in April
Fransa- 8.0/10

Batı Avrupa ülkelerinin filmleri başlıklı bu yazıda gerek senaryolarıyla gerekse çekim teknikleriyle önemli yapımlara imza atan Fransa’yı almamak olmazdı. Fransa yapımı filmleri özel olarak daha önce incelemiştik. (Merak ediyorsanız tıklayın!) Kara Nisan o yazıya almadığımız fakat izlenmesi gereken fransa yapımı filmlerden birtanesi. 2005 yapımı olan film yönetmen koltuğunda Raoul Peck oturuyor. 1994 yılında yaşanan, yaklaşık 100 günde 800.000 tutsi ve tutsilere sempati duyan
Hutu’nun ölümüyle sonuçlanan Ruanda Soykırımı’nı konu alan film orta sınıftan bir aile babası üzerinden izleyiciyle buluşuyor.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-4

Once
İrlanda- IMDb 7.9/10

Batı Avrupa ülkelerinin çoğunun yaptığı gibi bu film de düşük bir bütçeyle çekildi ve diğer filmlerde karşılaştığımız gibi izleyici tarafından oldukça beğenilerek yüksek puanlarıyla sahneden ayrıldı. Müzikal-romatik türünde olan film izleyiciyle 2007 yılında buluştu. İlk gösterimini 2007 Sundance Film Festivali’nde yaptı. Filmde kullanılan ‘Falling Slowly’ şarkısıyla 2008 Grammy Ödülleri’nde Görsel Medya İçin Yazılan En İyi Şarkı, soundtrack’i ile de Görsel Medya İçin Oluşturulan En İyi Toplama Albüm kategorsinde Grammy Ödülü adaylığı elde etti ve birçok festivalden de çeşitli ödüller aldı. Film; Dublin’de sokak müzisyenliği yapan biriyle, göçmen bir kızın karşılaşması üzerine beraber çalışarak albüm çalışmalarını konu alıyor.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-5

The Broken Circle Breakdown
Belçika- 7.6/10

2012 Belçika yapımı olan film drama türünde çekildi ve yönetmen koltuğunda Felix Van Groeningen oturdu. Çölde Kutup Ayısı filminin de yönetmenliğini üstlenen Groeningen, bu filmler İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünü almıştı. The Broken Circle Breakdown Türkçe karşılığıyla; Kırık Çember filmi 2013 yılında Lux Ödülü’ne aday gösterildi. Belçika’dan 86. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisine gidecek film olarak secildi ve Oscar’a da aday oldu.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-6

The Counterfeiters
Avusturya- 7.6/10

2007 yapımı ve Almanca dilinde olan film; İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin savaşın galibi olmak için sahte para basmaları ve sonrasında gelen vicdan sorgulamasını konu alıyor.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-7

Perfume: The Story of a Murderer
Almanya- 7.5/10
Patrick Süskind’in Koku isimli romanından uyarlanan film 2006 yılında Tom Tykwer tarafından çekildi. Daha önce Defalarca Okumak İsteyeceğiniz Kitaplar Listesi isimli yazımda da paylaştığım bu kitap hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Drama ve fantastik olarak çekilen filmin konusu kitaba sadık kalarak oluşturulmuş; güçlü bir koku duyusuna sahip Jean-Baptiste Grenouille’nin en güzel kokulu parfümü yapma isteği ve bunun üzerinde çalışmasını anlatıyor.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-8

De Tweeling
Hollanda- 7.5/10
Farklı hayatlara yelken açan ikizlerin kaderleri birbirine kavuşmak olarak mı yazılmıştır? Bu sorunun cevabını veren film 2002 Hollanda yapımı ve yönetmen koltuğunda Ben Sombogaart oturuyor. Anne ve babalarını kaybeden ikiz kız kardeşlerin farklı ailelere evlatlık verilmeleriyle ayrılmaları ve sonrasında yaşananları konu alıyor.

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-9

 

The Memory of a Killer
Belçika- 7.4/10
2003 Belçika yapımı olan filmin yönetmenliğini Erik Van Looy üstleniyor. Tecrübeli bir kiralık katilin 12 yaşındaki bir çocuğu öldürmekle görevlendirilmesiyle işler onun için tersine dönüyor ve katil artık patronunun aleyhine çalışmaya başlıyor.

 

bati-avrupa-ulkelerinin-filmleri-artmanik-10

0 Yorum Yorum Yap →