Joseph Addison Motto

“Renkler her dili konuşur.” Joseph Addison

1672 yılında Milston – Kensington’da doğan Addison. İngiliz deneme yazarı, şair ve siyasetçi olarak yaşamını sürdürmüştür. Lancelot Addison‘ın en büyük oğludur.  Oxford’da öğrenim gören Joseph Addison, ilk şiirini 1693’te yayımladı. Otuz yaşına doğru diplomat olmak isteyip, Avrupa’da staj yaptıktan sonra İngiltere’ye dönerek (1704), Malborough’un Blenheim zaferini yücelten The Campaign (Sefer) adlı şiiriyle ün kazandı.

The Spectator ve The Tatler adlı gazetelerin yayınlanmasında Sir Richard Steele’le işbirliği yaptı. Bu arada devlet müsteşarlığı, İrlanda valiliği gibi devlet görevlerinde bulundu. Gazeteciliğin kurucuları arasında sayılmasını sağlayan gazetecilik çalışmalarında, gazetecilik ve edebiyatı, o sıralar İngiltere’de egemen sınıf haline gelen aydın burjuvazinin beğenisine uygun bir anlayışla bağdaştırmayı başardı.

joseph-addison-artmanik-2

1713’te Cato adlı trajedisini sahneletip, 1714’te kraliçe Anne’ın ölümünden sonra naiplik, 1717-1718 arasında da devlet bakanlığı yaptı. Joseph Addison, denemelerinde, orta sınıflara felsefe (john Locke felsefesi) ve edebiyattaki son gelişmeleri tanıtarak beğenilerini inceltmeyi amaç almış, çeşitli meslekleri temsil eden, serüvenleri, okuyucuları eğlendiren düşsel kahramanlar yaratmıştır. Bunlar içinde en beğenileni, iyi kalpli, sağduyulu, kusursuz kırsal kesim centilmeninin temsilcisi Sir Roger de Coverley’dir.

1719 yılında Londra’da öldü.

kaynak: link

0 Yorum Yorum Yap →