Kahve İçmeden Duramayanlar İçin İlginç Kupalar

Hepimizin bildiği gibi dünyadaki en büyük savaşların sebebi hep ham maddeye ulaşmak olmuştur. Bunların başında da petrol gelir. İkinci sırada yer alan, dünyada petrolden sonra en büyük ticaret alanına sahip madde ise kahve! 

Böyle büyük bir ticaret ağına sahip olan kahvenin anavatanı, Etiyopya. Bir rivayete göre; 8. yüzyıl ortalarında Habeşistan Kaffa’da yaşayan Khaldi adındaki bir çoban, çalıdaki kırmızı meyveleri yiyen hayvanlarının daha hareketli olduklarını farketmiş ve kendisi de bu meyveyi denemiştir. Verdiği hissi ve keyfi sevince diğerlerine de haber vermiş ve kahve bugünlere kadar gelmiştir. Rivayetin doğruluğunu elbet bilemeyiz, ama kahvenin keyif verdiği, zihin açtığı, canlılık ve dinçlik kazandırdığı bir gerçek!

Her ne kadar Etiyopya’da bulunup, yabancı memleketlerde üretimi yapılsa da kahvenin Türk insanları için de anlam ve önemi büyük. Çocukluğumuzdan beri aşikar olduğumuz ”bir kahve yap da içelim” lafı büyüdükçe değerini katladı, arkadaş buluşmalarımızın sebebi haline geldi.

Türk kahvesi, telvesiyle servis edilen tek kahve ünvanına sahip ve gururumuz.

Buyrunuz yakından tanıdığımız, her evde her mekanda bulunan fincanımız 🙂

kahvefincani-artmanik13

Tabikii kahveyi sadece minik bir fincanda telveli ve köpüklü olarak tüketmiyoruz. Ofiste yoğun iş ortamında ya da öğrenciyken final zamanında daha büyük kupalara ihtiyacımız oluyor. Aşağıda en ilginç kahve kupaları var. İçlerinden birine sahip olup ofiste havanızı atın ve sıcacık kahvenizin tadını çıkarın. Son olarak kamu spotu vermek gerekirse, kahvenin yanında sigara yakmayın! 🙂 

Sıcak suyla kendini kaybeden bardaklar;

kahvefincanı-artmanik2

kahvefincanı-artmanik3

 

kahvefincanı-artmanik4

Kahvenin yanında bir şey yemeden duramam diyenler için;

kahvefincanı-artmanik5

kahvefincanı-artmanik9

Kahveyle birlikte bardağı da yerim diyenler için;

kahvefincani-artmanik12

Sıcak bir dokunuşa ihtiyacım var diyenler için;

kahvefincanı-artmanik8

Star Wars yaşam biçimim diyenler için;

 

kahvefincani-artmanik10

Derdi eve gelen arkadaşına şaka yapmak olanlar için;

kahvefincanı-artmanik7

Bıyık bana her türlü yakışır diyenler için 🙂

kahvefincanı-artmanik6

0 Yorum Yorum Yap →