Mimik Dehası Jim Carrey’nin 10 Favori Filmi

Jim Carrey olağanüstü mimikleriyle ve doğaçlama yeteneğiyle diğer oyunculardan birkaç adım önde olarak kalbimizi her filmiyle fethediyor. Küçük yaşlarda televizyon dizilerindeki rollerle oyunculuğa başlayan Carrey, Ace Ventura filmiyle sinema dünyasına geçiş yaptı. The Mask filmiyle asıl çıkışını yapan oyuncu güldüren karakterlere bir süre devam etse de Truman Show, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Man on the Moon gibi filmlerle başarılı bir drama oyuncusu olduğunu da kanıtlamış oldu. Hiç Oscar ödülü kazanamamasına rağmen 3 Altın Küre ödülüne sahip Jim Carrey; aynı zamanda animasyon seslendirmeleri yapmakta, senaristlik ve yapımcılık da yapmıştır.

17 Ocak doğumlu Jim Carrey’nin doğum gününü favori filmlerini listeleyerek kutluyoruz!

*Filmler yayınlandığı tarihlere göre sıralanmıştır.

10- Ace Venture:Pet Detective-Hayvan Dedektifi (1994-IMDb:6.9)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-1

Jim Carrey’nin sinemadaki ilk filmi olma özelliğini taşıyan film oyuncuya hem büyük bir hasılat hem de ün getirmiştir. Filmde gerçek dedektiflerden daha da başarılı olan fakat onlardan farklı olarak kaçırılan hayvanların peşine düşen bir dedektifi anlatmaktadır.

9- The Mask-Maske (1994-IMDb:6.8)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-2

Asıl ününü bu filmle kazanan Carrey; Cameron Diaz ile birlikte başrolü paylaşmıştır. 2 filmden oluşan seride çevresinden hiçbir şekilde destek görmeyen ve insanlar tarafından sürekli aşağılanan bankacı Stanley Ipkiss, deniz kenarında parlayan bir maske görüp bunu alarak hikayeyi başlatır. Maske’nin mitolojik bir geçmişi vardır ve filmin konusu bundan etkilenmiştir. Norveç mitolojisinde karmaşa ve muzipliği temsil eden Tanrı Loki tarafından bir maske yapılmış ve dünyaya atılmıştır. Efsaneye göre de bu maskeyi takan Loki’nin yeteneklerine sahip olacaktır.

8- Dumb and Dumber-Salak ile Avanak (1994-IMDb:7.3)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-3

Başrolde Jim Carrey’nin yanında Jeff Daniels’i de gördüğümüz komedi türündeki film de 2 filmlik bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Aşık olduğu kadının havaalanında unuttuğu çantayı ona götürmek için en yakın arkadaşıyla yola çıkan Harry’nin yolda karşılaştığı türlü belalar ve aksilikleri konu alıyor.

7- Liar Liar-Yalancı Yalancı (1997-IMDb:6.8)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-4

Yine bir komedi filmiyle karşımıza çıkan Carrey, bu filmde sürekli yalan söyleyen bir avukatı canlandırıyor. Oğlunun doğum gününde babasının bir daha yalan söylememesini dilemesiyle işlerin karışık ve komik yollara girdiğini konu alıyor.

6- The Truman Show-Truman Show (1998-IMDb:8.0)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-5

Jim Carrey’i komediden biraz uzakta görebileceğimiz, kişisel fikrim olarak en sevdiğim filmlerinin başında geliyor. Hayatının bir televizyon programı olduğundan habersiz rutin işlerini yapmaya devam eden Truman bir gün işlerin tuhaflığının farkına varır ve bu çember içinden çıkmaya çalışır.

5- Bruce Almighty-Aman Tanrım (2004-IMDb:6.7)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-6

Başrolde kendisine Morgan Freeman’ın eşlik ettiği filmde Jim Carrey mimikleri ve karakterle tamamen bütünleşmesi başta dikkat çeken detaylardan. İşlerinin bir türlü düzgün gitmemesi ve sürekli aksilikler yaşaması sonucu Tanrı’ya isyan eden Bruce birden kendisini Tanrı’nın karşısında bulur. Tanrı tüm görevlerini Bruce’a teslim eder ve bundan sonra dünya üzerinde olan olaylara şahit oluruz. Film Mısır ve Malezya’da yasaklanmıştır.

4- Eternal Sunshine of the Spotless Mind-Sil Baştan (2004-IMDb: 8.4)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-7

IMDb’nin Top 250 listesinde ilk 75 film arasında bulunan film, herkesin izlediği ya da izlemesi gereken kült bir film oldu. Jim Carrey’i bu filmde bambaşka bir oyuncu olarak görüyoruz ve drama oynamanın da altından nasıl başarıyla kalktığına şahit oluyoruz. En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanan filmde Jim Carrey’e Kate Winslet eşlik etmektedir. Birbirinden çok farklı karakterlerde olan ama birbirlerine aşık olan iki kişinin yaşananları unutmaya çalıştığı ve değişik yöntemlere başvurduğunu izliyoruz.

3- Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events-Talihsiz Serüvenler Dizisi (2004-IMDb:6.8)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-8

Aynı isimli kitaptan uyarlanmış film de bir serinin ilk filmidir. Fantastik-macera türünde olan film yetim kalan 3 kardeşin başına gelenleri anlatmaktadır. Meryl Streep ve Jude Law gibi isimlerin de bulunduğu filmde yetimlerin soyadları Baudelaire’dir ve bu Fransız şair Charles Baudelaire’e bir göndermedir. Kitap ve dolayısıyla film ‘eğer mutlu ve güzel bir hikaye istiyorsanız, yanlış yerdesiniz’ uyarısıyla başlar.

2- Yes Man-Bay Evet (2008-IMDb:6.9)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-9

Hiçbir şekilde sosyal hayatı olmayan ve herkesten uzak durmaya çalışan Carl’ın bir konferansa katılarak bir filozofun ‘her şeye Evet demek’ mottosunu kullanarak yeni hayatına başlamasını konu alır. Türkiye’deki Jim Carrey hayranlığının daha da fazla artmasını sağlamış olan film tüm eleştirmenler tarafından da oldukça beğenilmiştir.

1-Mr. Popper’s Penguins (2011-IMDb:6.0)

mimik-dehasi-jim-carreynin-10-favori-filmi-artmanik-10

Eşinden boşandıktan sonra sakin ve rutin bir hayat yaşamaya başlayan Tom Popper, babasının kendisine hediye olarak gönderdiği penguenlerle zor ve bir o kadar da komik zamanlar yaşıyor.

0 Yorum Yorum Yap →