Playlist: Frank Sinatra Şarkıları

Herkese Merhaba! Bu Cuma akşamında bizlere bu sefer ‘the voice’ -ses- lakabıyla tanınan Frank Sinatra eşlik ediyor. Özellikle şarkıcı ve oyuncu kimlikleriyle ön plana çıkan ve tanınan Frank Sinatra aynı zamanda yapımcılık ve yönetmenlik de yapmıştır. 12 Aralık 1915’te doğup 14 Mayıs 1998 yılında ölen tam adı Francis Albert Sinatra olan ünlü sanatçı; 20 yaşında şarkı söylemeye başladı. Bu yaşlarda amatör bir yarışmada şarkı söyleyerek birinci oldu. 24 yaşındayken çalıştığı bir kafede Harry James’in dikkatini çekerek onun topluluğuna katıldı. Bu topluluğa katılmasıyla aynı yıl içinde grupla beraber söylediği ‘From the Bottom of My Heart’ şarkısıyla ilk plağını doldurmuş oldu. 1940-1942 yılları arasında Tommy Dorsey Orkestrasıyla çalıştı. Ülke çapında ünlenmesi ise 31 Aralık 1942 yılında New York’da ‘Your Hit Parade’ adlı radyo programında solo olarak şarkı söylemesiyle gerçekleşti.

Sinatra sinemada da önemli gelişmeler kaydetti ve oyunculuğuyla da anılmaya başladı. Sinemadaki ilk önemli rolünü Higher and Higher filminde alan sanatçı, 1940’lar boyunca çeşitli müzikal filmlerde rol almaya devam etti. 1953 yılında şarkı söylemeden sadece oyunculuğuyla yer aldığı From Here Eternity filmiyle en iyi yardımcı oyuncu Oscar’ını kazandı. Mafyayla olan bağlantıları sebebiyle The Godfather serisindeki Johnny Fontane karakterinin Sinatra’yı temsil ettiği iddia edilmektedir.

 

playlist-frank-sinatra-sarkilari-artmanik-1

Sinatra müzikle her zaman iç içe olmasına rağmen müzik yazmayı hiçbir zaman öğrenememiştir. Hayatının son zamanlarında da sahne almaya devam eden Frank Sinatra 14 Mayıs 1998 yılında vefat etti.

Nancy, Frank jr. Tina isimlerinde 3 çocuğu olmuştur. Çocuklarının üçü de müzik ve oyunculukla ilgilenmiştir. En fazla öne çıkan ise Nancy Sinatra’dır. Cher’in ‘Bang Bang’ şarkısını yeniden seslendirmesiyle tanınmıştır. Daha sonra bu yorum Tarantino’nun Kill Bill filminde kullanılmıştır. Babası ile ‘Something Stupid’ şarkısını seslendirerek listelerde bir numaraya yükselmiştir.

 

 

https://youtu.be/IvPWyv4Jd_8

0 Yorum Yorum Yap →