Playlist: The Beatles

Bu hafta Playlist‘te The Beatles’ı ve hem solo olarak hem de Beatles’a katkılarıyla başarıyı yakalamış George Harrison’u dinleyeceğiz. Paul McCartney ile tanıştıktan sonra hayatı değişen ve efsanevi grubun unutulmayan üyelerinden biri olan George; grubun içindeki tartışmalardan dolayı birçok sefer ayrılık yaşadı. Bu yüzden de grubun en isteksiz üyesi olarak anılmaya başladı. Buna rağmen grubun en önemli şarkılarından birkaçına imzasını attı.

playlist-the-beatles-artmanik-1

Özellikle çok ses getiren “Here Comes the Sun” şarkısı grubun fenomen şarkıları arasına girdi. Grup dağılmadan önce iki enstürmantal albüm çıkardı ve özellikle “All Things Must Pass” albümüyle büyük başarı sağladı. “My Sweet Lord” şarkısıyla listelerin birinci sırasına yükseldi. Solo kariyerinde de oldukça başarılı olan Harrison, bu grubun üyesi olmanın nasıl bir şey olduğunu kendi yazdığı “I,Me,Mine” isimli kitapta anlattı.

playlist-the-beatles-artmanik-3

Gruptan ayrılmasından sonra John Lennon’un 1971 tarihli İmagine albümünde beş şarkıda gitar çaldı. Böylece bu grubun aslında hiçbir zaman dağılamayacağını göstermiş oldu.

The Beatles are shown during their performance on the "Ed Sullivan Show," Feb. 10, 1964, their first appearance on American television. From left to right: bassist Paul McCartney; drummer Ringo Starr; guitarist George Harrison; guitarist John Lennon. (AP Photo/Dan Grossi)

29 Kasım 2001 tarihinde kanser sebebiyle ölen George Harrison’ı anmak için bu haftanın Playlist konusu da Beatles oluyor. Biz de bu güzel cuma akşamını hem George Harrison’ın hem de The Beatles’ın unutulmaz şarkılarıyla geçiriyoruz. Keyifli dinlemeler!

George Harrison-My Sweet Lord

The Beatles-Here Comes The Sun

The Beatles-Hello, Goodbye

The Beatles-Let It Be

https://youtu.be/rfX0q1aNCos

The Beatles-Hey Jude

0 Yorum Yorum Yap →