Sabahattin Ali’yi Kürk Mantolu Madonna ile Anmak

2 Nisan 1948 yılında kaybettiğimiz Sabahattin Ali; eşsiz eserleri, kalbe dokunan şiirleri ve klasikler arasına giren romanlarıyla hepimizin gönlüne taht kurdu ve ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen Türk edebiyatındaki yerini asla kaybetmedi.

Sabahattin Ali’nin biyografisine baktığımızda karşımıza onlarca eser çıkıyor. Ancak şüphesiz ki, Sabahattin Ali’nin en önemli ve en çok dikkat çeken eseri Kürk Mantolu Madonna. 

sabahattin-aliyi-kurk-mantolu-madonna-ile-anmak-artmanik-4

Eğer Kürk Mantolu Madonna’yı okumadıysanız, işinizi gücünüzü bırakın ve hemen bu benzersiz kitabı edinin. Bir aşkta gizli özne nasıl olunur, karşılıksız bir aşk hayatı nasıl ele geçirir, uzaktan sevmek, dokunamasan da hep yanında hissetmek nasıl bir duygudur gibi sorulara cevaplar veren, okuyanın yüreğini dağlayan, aşkın ızdırabını iliklerde hissettiren bu kitap, size aşkı yeniden sorgulatacak.

Sabahattin Ali’yi 68. ölüm yıldönümünde ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna ile anmak ve sizlere kitaptan alıntılanmış sözleri ulaştırmak istedik.

sabahattin-aliyi-kurk-mantolu-madonna-ile-anmak-artmanik-5

“Kafamın içinde ona söylenecek uçsuz bucaksız şeyler bulunduğunu hissediyordum, senelerce söylense bitmeyecek şeyler.”

“Bir şey noksandı, fakat bu neydi? Evden çıktıktan sonra bir şey unuttuğunu fark ederek duraklayan, fakat unuttuğunun ne olduğunu bir türlü bulamayarak hafızasını ve ceplerini araştıran, nihayet, ümidini kesince, aklı geride, ileri gitmek istemeyen adımlarla yoluna devam eden bir insan gibi üzüntülüydüm.”

“Bitmiyor, sadece bazen belki güneşli bir günde veya kalabalık bir gecede geçtiğini sanıyorsun ama geçmiyor esasında. Alışıyorsun zamanla. Asla bitmiyor…”

“Aşk öyle bir histir ki, nereden geldiğini bilemediğimiz gibi, günün birinde nereye kaçıp gittiğini de bilemeyiz.”

“Seni seviyorum… Deli gibi değil gayet aklı başında olarak seviyorum.”

“Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı. Çünkü o, benim için bütün insanlığın timsaliydi.”

“Kaybedilen en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor. Yalnız kaçırılan fırsatlar asla akıldan çıkmıyor ve her hatırlayışta insanın içini sızlatıyor. Bunun sebebi herhalde, ‘Bu öyle olmayabilirdi!’ düşüncesi.”

“Seninle şöyle bir oturup konuşamadık.”

“İlk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde, ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatıyla öteye geçiveriyoruz.”

sabahattin-aliyi-kurk-mantolu-madonna-ile-anmak-artmanik-1
Yukarıdaki görsel: Odadakiadam 

0 Yorum Yorum Yap →