Tasarım Sayesinde Zengin Olmak

Birçok insan sevdiği işi yaparak zengin olmanın hayalini kurar.Tasarımcıların çoğu da bu işi yapıyorlar çünkü mesleklerini seviyorlar. Ancak vermeniz gereken vergiler, ödemeniz gereken faturalar ve ailenizi geçindirmek için harcayacağınız paralar yaratıcı rüyalarınızın önüne geçebiliyor.

Bazı tasarımcılar profesyonelliklerinin onları zenginliğe taşıyacağı konusunda şüphe duymuyorlar. Peki tasarımcılar tonlarca parayı nasıl kazanıyor? Bu gerçekten gerçekçi ve başlamaya değecek bir meslek mi? Gelin tasarımcıların özendirici rahatlıktaki yaşamlarını ve bunun ne anlama geldiğini inceleyelim.

Vurucu Bir İş Başar!

Para imparatorluğu kuran ve prestij içinde yaşayan tasarımcılar çok zor yollara girdiler. Yükselmek için çok çalıştılar ve alanlarında ustalaşmaya çabaladılar. Daha sonra zarif, güzel ve mükemmel olan bir tasarım formülü geliştirdiler. Massimo Vignelli’nin New York metrosu haritaları ya da yakın tarihte Jonathan Ive’ın Apple için yapmış olduğu yaratıcı tasarım. Bütün Dünya tasarımlarınızın başarısını konuşurken sizi paraya boğmaları da kaçınılmaz olacaktır.

Eğer adınızı duyuracak özel bir projeniz varsa bu sizin lüks hayata girişinizdeki ilk adım olabilir. Yapmanız gereken çıkarabileceğiniz en iyi fikir konusunda kendinize meydan okumak ve sadece müşterilerinizi memnun etmeye değil herkesin gözünü üzerinize çekmeye çabalamak olmalı.

tasarim-sayesinde-zengin-olmak-artmanik-1

Tasarım Firmanı Ölçekle

Gerçek şu ki herkes paranın tasarımda değil girişimcilikte yattığını biliyor. Tasarımcılar sadece kârlı bir ürün çıkarmak açısından yardımcı olan takımın parçaları. Tasarımdan hoşlanıyorsanız, ancak CEO olmak gibi bir düşünceniz yoksa firma haline gelmek size para kazanmanız konusunda yardımcı olabilir.

Eğer hırsınız sizi daha çok maaş almaya yönlendiriyorsa, tasarım servislerinizi sadece sizin için önemli olan şeylerin ötesinde oluşturun. Örneğin; bir iş arkadaşı bulabilirsiniz. İş yoğunluğu paylaşacak, muhasebenizi yapacak veya müşterilerle anlaşma sağlayacak biri olabilir. Böylece tasarımlarınıza daha çok kafa yorabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise kendi markanızı yaratmak. Ancak bu basit bir tasarımcı olmaktan ziyade daha çok bir girişimcilik. Bunun kendine özgü zorlukları ve riskleri olacağı da bariz.

tasarim-sayesinde-zengin-olmak-artmanik-2

Bir Başlangıçta Kurucu Ol

Zengin olmak için bir diğer popüler yönteme geçelim. Özellikle tasarımda yeni bir çağ olan internet ve teknolojik alanlarda çokça kullanılabilir bir yöntem. Öncelikle yeni bir projeye dahil olun, şirketin sitesinde tasarım olarak nasıl gözükmesi gerektiği konusunda yardımcı olun ve oturup milyon dolarlık bir firma haline gelmeyi bekleyin. Kolaymış değil mi?

Aslında hiç de kolay değil. Bu yöntem fazlasıyla çalışma ve biraz da şans istiyor. Eğer bir firmada kurucu işlerde çalışmak istiyorsanız Başlangıç Önsezileri’nizi bilemeniz gerekiyor.

Başlangıç işlerindeki kurucular büyük planlarından söz etmeye bayılırlar ve dikkatli olmazsanız sizi sonu olmayan bir yola sokabilirler. Aylarınızı hatta yıllarınız boş bir yatırıma bağlayıp hüsranla karşılaşabilirsiniz. Zengin olmak için çok da iyi bir yol olmaz.

Proje Yarat ve Lisansını Al

Bu yöntem en varlıklı, mükemmel ve en kazançlı yollardan biri. Yapmanız gereken şey ise çok basit. İlk önce işinizle benzer şeyleri yapan bir firma bulun. Daha sonra ürününüzü tanıtıp kullanmaları için gereken yasal hakkı verin. Karşılığında ise şirketin ürününüzden kazandığının yaklaşık %10’unu alacaksınız. Uğraşmanıza ve yorulmanıza gerek kalmayacak, her şeyi lisansınız hallediyor olacak.

Tabii ki bu yöntemin de zorlukları yok değil. Örnek olarak:

  • İsteyeceğiniz düzeyde pay verecek
  • Sizin yönteminize paralel düzeyde olacak firmanın bulunma zorluğu
  • Yatırım yapmaya değecek bir projenin karşı tarafın da onaylaması

Başarı ihtimalinizi arttırmanın en iyi yolu gösterişli bir internet sunumunuzun olması. İnsanlarla iletişime geçmeli, onların ilgisini çekecek güzel projeler üretmelisiniz. Ayrıca tasarımlarla ilgili görüşlerinizi ve tasarımlarınızın örneklerini blog kullanarak insanlarla paylaşmalısınız. Eğer kaliteli bir marka oluşturduysanız ve kendinize güveniyorsanız endişelenmeyin firmalar mutlaka sizin tasarımlarınızı isteyecektir.

kaynak: link

0 Yorum Yorum Yap →