Teması Engelli Bireyler Olan Filmler

Engelli bireyler ve onların yaşamlarını konu alan filmler hem onların yaşadıklarını biraz da olsa bize anlatıyor hem de bizim empati kurmamızı sağlıyor. Hem kişisel hayatta hem de toplumsal hayatta yaşadıkları zorlukları elbette yaşamadan anlamamız mümkün değil. Fakat bu filmler hem güzel senaryolarla hem de müthiş oyunculuklarla filmi izlediğimiz süre zarfında düşünmemizi hissetmemizi sağlıyor. Biz de sizler için hem yabancı hem de türk sinemasında bu temada oluşturan filmleri derledik. İyi okumalar!

1- İçimdeki Dans/ Inside I’m Dancing

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-1

Birbirine aşırı zıt ve sıradışı iki arkadaşın kendi dünyalarıyla yüzleşmelerinin hikayesi. Asi ruhlu Rory engelliler için özel inşa edilmiş bir evde kalmaktadır ve buradaki herkesi sakin hayatlarından koparmak ister. En başta da eve yeni gelen Michael’ı… Engelli bireyler eve kapanmak zorundadır algısını yıkan filmlerden bir tanesidir.

2- Olduğun Gibi Gel/ Hasta La Vista

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-2

Üç engelli arkadaşın ilk cinsel deneyimlerini yaşamak için İspanya’ya gitmelerini konu alıyor. Ailelerine şarap tadımı için tura çıkacaklarını söyleyerek yolda ve gittikleri yerde birçok macerayla karşılaşıyorlar.

3- Senden Önce Ben/ Me Before You

ME BEFORE YOU

Aslında bir aşk hikayesini izlediğimiz filmde; yakışıklı, başarılı ve çok güzel bir sevgilisi olan bir adamın motor kazasıyla vücudunun yarısını kullanamayacak hale gelmesini ve eve kapanmasını anlatıyor. Fakat eve kendisine yardım etmesi için gelen yaşam dolu bir kızla hayata yeniden bağlanıyor ve ortaya çok güzel ve romantik bir hikaye çıkıyor.

4- Can Dostum/ Intouchables

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-4

Klasikler arasında yer alan bu filmde bir engelli birey ve bakıcısının hikayesinden daha çok iki yakın arkadaşın hikayesine tanıklık ediyoruz. Yamaç paraşütü kazası sonucu boyundan aşağısı felç olan bir adam ve yanına aldığı yardımcısı ile olan ilişkilerini anlatan film birçok ödül de kazanmıştır.

5- Pas ve Kemik/ Rost and Bone

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-5

Özellikle doğuştan değil sonradan engelli olanların durumunu çok iyi yansıtan bir film. Engelli bir birey olmadan önce ukala denebilecek bir insanken geçirdiği olay sonrası bacaklarını kaybetmesiyle özgüvenini kaybeden ve yeniden yakalamaya çalışan bir kadının ve ona yardım eden bir adamın hikayesini ele alıyor.

6- Başka Dilde Aşk

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-6

Türk filmler arasında engelli bireyler ve yaşadıklarını anlatan en iyi filmlerden bir tanesi de kesinlikle bu film. Duyma yetisini kaybetmiş bir erkek ve ondan vazgeçmeyen bir kadının yaşadıkları zorluklara rağmen ilişkilerini devam ettirmeye çalışmasına tanık oluyoruz. Mert Fırat’ın filmdeki performansı da takdire şayandır.

7- Tamam Mıyız?

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-7

Usta yönetmen Çağan Irmak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film duygusal bir yapım olmasına rağmen hayattan hiç umudu kalmamış engelli bireyler için umut oluyor. Filmde de hayattan umudunu kesmiş birinin tekrar hayata tutunmaya çalışma sürecini izliyoruz. Çağan Irmak’ın ağlatma odaklı senaryosunu göz ardı edersek yine empati kurabileceğimiz ve gerçekleri görebileceğimiz bir film.

8- Benim Adım Sam/ I Am Sam

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-8

Sean Penn’in efsanevi oyunculuğuna tanık olduğumuz filmde 7 yaşındaki birinin zekasına sahip bir adamın 7 yaşındaki kızının velayetini almak için verdiği savaşa tanık oluyoruz. Temelinde sevgi dolu bir baba-kız ilişkisi yatan film her izleyeni ağlatacak türden.

9- Kelebek ve Dalgıç/ Le Scaphandre et le Papillon

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-9

Elle dergisinin editörü Jean Dominuque Bauby’nin hikayesinden esinlenmiş bir filmdir. Tüm vücudu hareketsiz kalmış ve tek gözüyle hayatını devam ettirmeye çalışan ama asla pes etmeyen bir adamın hikayesini konu alıyor. İzleyicilerin farkındalığını arttırmaktan önce engelli bireyler için bir umut olması açısından mükemmel bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

10- Gilbert’in Hayalleri/ What’s Eating Gilbert Grape

temasi-engelli-bireyler-olan-filmler-artmanik-10

Leonardo Di Caprio’nun 19 yaşında kamera karşısına geçtiği ve Oscar’ı da sonuna kadar hakettiği harika bir film. Zihinsel engelli bir bireyi canlandıran Leonardo ve filmde ona bakmakla yükümlü olan abisinin (Johnny Deep) yaşadıklarını ele alan film engellilerin hayatlarından çok onların yakınlarının neler yaşadıklarını ve nelerle karşı karşıya kaldıklarını anlatıyor. Johnny Deep’in canlandırdığı Gilbert karakterinin hayallerinin odak noktası olduğu film hem engelli bireylerin yaşadıklarını hem de yakınlarının yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

0 Yorum Yorum Yap →