Amsterdam’da 3 Gece 4 Gün

Hollanda’nın başkenti ve Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Amsterdam, 2-3 günlük tatili olanlar için inanılmaz bir seyahat noktası. Biz de Artmanik.com olarak (yani eşim ve ben) kısa bir Amsterdam gezisi planlayıp, İstanbul’dan yola çıktık. 3 gece 4 gün süren gezimizin detaylarını hazırladığım videodan ve yazının devamındaki başlıklardan öğrenebilirsiniz. 🙂

Not: Videonun görüntü kalitesini arttırmayı unutmayın. 

Amsterdam Gezisi: Gidilecek Yerler

Öncelikle altını çizerek söylemeliyim ki; Amsterdam için 2 gece 3 gün gayet yeterli bir zaman. Çünkü çok küçük bir şehir ve şehrin cazibe noktalarını yürüyerek gezmeniz mümkün. O nedenle daha uzun bir tatiliniz varsa, Amsterdam’dan Brugge’e gitmenizi öneririm. Biz Amsterdam biletini Ağustos ayında Pegasus’un kampanya mailini gördükten sonra aniden aldık. 2 kişi gidiş-dönüş 400 TL idi. Fiyat bu kadar uygun olunca da kaçırmak istemedik. Siz de mutlaka kampanya dönemlerini takip edin. Çünkü ufak bir hesap yaptığınızda kışın Amsterdam’a gitmek, Uludağ’a gitmekten çok daha uygun oluyor.

Amsterdam Schiphol Havaalanına indiğinizde şehrin merkezine gitmeniz için birkaç seçeneğiniz var. İsterseniz Central Station’a giden trene ya da 197 no’lu express otobüse binebilirsiniz. Biz hem giderken hem de dönerken havaalanı otobüsünü tercih ettik. Kişi başı 5 Euro gibi bir fiyatı var.

Otel tercihimizi ise Dam Meydanı’ndan biraz uzak olsun diye Vondelpark’ın yanındaki Hotel Atlas Vondelpark’tan yana yaptık. Merkezin kalabalığından uzak olduğundan dolayı bizim için mükemmel bir oteldi. Üstelik güleryüzlü personelleri ve lezzetli kahvaltısı da bizden tam not aldı. Mimarisi ile de masallardan fırlamış gibi. Gerçi, Amsterdam’da bütün evler ve oteller böyle. Gökdelen ve gri ruhsuz bina görmek neredeyse imkansız.

amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-1

Videoda gezdiğimiz tüm yerleri isimleriyle görmeniz mümkün o nedenle uzun ve sıkıcı bir yazı olmaması açısından tek tek tüm fotoğrafları ve açıklamaları eklemeyeceğim ama mutlaka görmeniz gereken yerleri yazacak olursam;

Museumplein

Museumplein için Amsterdam’ın müzeler bölgesi diyebiliriz. Van Gogh Müzesi, Bansky Müzesi, Stedelijk Müzesi gibi müzeler bu bölgede ve biraz ilerisinde de Rijksmuseum var. Burası otelimize çok yakın olduğu için biz yürümeye buradan başladık ve Amsterdam’ın neredeyse önerilen tüm gezi noktalarını 20 km yürüyerek ilk gün tamamladık.

img_1283

Van Gogh Müzesi

Van Gogh ile ilgili detaylı bir içerik hazırlamak istediğim için burada çok bahsetmeyeceğim. Söyleyebileceğim tek şey, ne yapıp edip bu müzeye gitmeniz. Gişede çok sıra olduğu için biletinizi internetten almanızı öneririm. 1 gece öncesinden almanız yeterli. Biletler kişi başı 17 Euro.

amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-2 amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-4

Rembrandt’ın Evi

Hollanda’nın en az Van Gogh kadar ünlü ressamı ve baskı ustası olan Rembrandt, müzeye dönüştürülen muhteşem eviyle seyahatimizin en güzel anlarından birini yaşattı bize. Eğer yolunuz Amsterdam’a düşerse bu muhteşem evi gezmeden gelmeyin. Biletler kişi başı 13 Euro ve gişeden hızlıca almanız mümkün.

amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-1amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-6 amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-5

Begijnhof

Spui Bölgesi’nin gizli bir köşesinde olan Begijnhof, aslında bir avlu. İçerisinde Amsterdam’ın en eski evleri, Baş Rahibe’nin evi ve Begijnhof Şapeli var. Biz önünden iki kere geçmemize rağmen burayı bir türlü görememiştik. Meğer sokaktaki evlerin arkasına gizlenmiş, kocaman bir avluymuş.

amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-7

Red Light District 

Amsterdam’ın şüphesiz en meşhur yeri olan Red Light District, aslında daracık sokaklara sahip olan bir alan. Burada birçok seks shop, randevu evi, gay bar, özel sinema salonu ve seks müzesi var. Eğer Amsterdam’a kadar gitmişken bir de coffee shop’a gireyim derseniz, ilk coffee shop olan Bulldog’a gitmenizi öneririm.

amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-1amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-10 amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-1amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-9

Vondelpark

3-6 Aralık tarihlerinde gittiğimiz için Vondelpark bizi donmuş haliyle karşıladı ve bu hali o kadar güzeldi ki saatlerce parkta yürümek istedim. Eğer Amsterdam’da bisiklet kiraladıysanız, sırt çantanıza Heineken atıp Vondelpark’ta turlayın. 🙂

img_1425

Zaanse Schans 

Hollanda’nın meşhur yel değirmenlerinin olduğu Zaanse Schans, merkeze yaklaşık 40dk’lık bir mesafede. Central Station’dan kalkan trenlerle Zaanse Schans’a varabilirsiniz. Koog-Zaandijk durağında indikten sonra 15 dk kadar yürüyüp, göz alıcı değirmenlere ulaşacaksınız.

amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-1amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-12 amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-1amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-13 amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-1amsterdamda-3-gece-4-gun-artmanik-11

Gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgiye videodan ulaşabilirsiniz. Son olarak Amsterdam gezisi sırasında size kolaylık sağlayacağını düşündüğüm iki bilgi;

  1. Eğer karda kışta yürümek zor olur derseniz, tüm şehri tramvayla gezebilirsiniz. 24 saatlik tramvay bileti 7,5 Euro. Biz son günümüzü resmen tramvayda geçirdik. Beğendiğiniz her yerde inip, hemen arkasından gelen başka bir tramvaya binerek bütün şehri turlayabilirsiniz.
  2. Memlekete dönerken Amsterdam’ın ünlü marketi Albert Heijn’a veya Dirk’e uğramayı unutmayın. Çeşit çeşit peynirleri, sosları ve alkollü içecekleri bu marketlerden çok çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.

İyi tatiller!

0 Yorum Yorum Yap →