Fatih Akın Filmleri

Fatih Akın, Türk asıllı yönetmen, senarist ve yapımcı; aynı zamanda Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında gibi filmleriyle de tanınıyor. Filmleriyle oldukça beğeni toplayan ve başarıdan başarıya koşan yönetmenin hayatı hakkında kısa bir bilgi ve filmleri ile karşınızdayız!

Eğitimini Hamburg’da tamamlayan Fatih Akın; üniversite eğitimine devam ederken bir yandan da Wüste Film şirketiyle çalıştı. 1995 yılında ilk kısa filmi ‘Sensin’i yönetti ve bu filmle Hamburg Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü aldı. 1996 yılında çektiği ikinci kısa filmi ‘Getürkt’ ile birçok ödül kazanan Akın; ilk uzun metraj filmi ‘Kısa ve Acısız’ı 1998 yılında çekti. Artık filmleriyle herkesin ilgisini çekmeye başlayan Fatih Akın I’m Juli (Temmuz’da) filmiyle artık ismini resmen kanıtladı. 2005 yılında Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (İstanbul Hatırası) isimli bir belgeselin yönetmenliğini yaptı. İstanbul’un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürü üzerine olan belgeselde anlatımı Almanya’nın ünlü gruplarından Einstürzende Neubauten’ın bas gitaristi Alexander Hacke yaptı. Fatih Akın 2005 yılında Cannes Film Festivali’nde Salma Hayek, Javier Bardem, Emir Kusturica ile birlikte jüri üyeliği yaptı.

I’m Juli

fatih-akin-filmleri-artmanik-1

Başrollerinde Akın ile ayrılmaz ikili olarak kabul edilen Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul’un olduğu film. Romantik komedi türünde olan film 2000 yılında çekilmiş ve Türk oyunculara da yer vermektedir. Aynı zamanda bir yol filmi olan I’m Juli’da; Fizik öğretmeni olan Daniel bir yüzük alır ve satıcı Juli bunun ona şans getireceğini söyler. Aynı gece Melek adında bir kıza aşık olan Daniel onun peşinden İstanbul’a gitmeye karar verir. Arabayla yolda giderken bir otostopçuyu arabasına alır fakat bu kişi ona yüzüğü satan Juli’dir. Hikaye yolda ve sonrasında İstanbul’da devam eder.

Duvara Karşı

fatih-akin-filmleri-artmanik-2

Asıl ününü yakaladığı ve birçok ödül kazandığı film Duvara Karşı olmuştur. Fatih Akın bu filmle birlikte Metin Erksan’ın Susuz Yaz filminden 40 yıl sonra Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen olmuştur. 2004 yılında vizyona giren film daha sonra tiyatroya ve operaya da konu olmuştur. Meltem Cumbul, Sibel Kekilli, Güven Kıraç, Birol Ünel gibi isimlerin kadrosunda olduğu film intihara kalkışan bir adamın, psikiyatri kliniğinde tanıştığı kadınla olan ilişkisini konu alıyor. Avrupa Film Akademisi En İyi Film, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği, Goya Ödülleri’nde En İyi Avrupa Filmi gibi ödülleri almıştır.

Yaşamın Kıyısında

fatih-akin-filmleri-artmanik-3

Fatih Akın’a Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandıran film 80.Akademi Ödülleri’nde de yer aldı ve En İyi Senaryo dalında Avrupa Film Ödülü’nü aldı. Tuncel Kurtiz, Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Patrycia Ziolkowska gibi isimlerin yer aldığı filmde altı ana karakterin birbiriyle iç içe geçen hikayeleri anne-kız ve baba-oğul ilişkilerini vurgulayarak anlatılıyor. 3 bölümden oluşan filmin bölümlerinin adları; Yeter’in Ölümü, Lotte’nin Ölümü, Yaşamın Kıyısında. Türkiye’de ise 2007 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Nursel Köse En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Tuncel Kurtiz En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Fatih Akın En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi oldu.

0 Yorum Yorum Yap →