Ferzan Özpetek Filmleri

Ferzan Özpetek adını tüm dünyaya duyurmuş, Türk asıllı olmakla beraber İtalyan olarak anılan yönetmen, senarist, yazar unvanlarına sahip. Son olarak herkesin merakla beklediği İstanbul Kırmızısı filmine imza atan ve Mart ayının başında gösterime girecek filmi ile beraber diğer filmlerini de bu yazımızda bulabilirsiniz.

Madonna’nın ‘dahi’ olarak tanımladığı Özpetek; üniversite eğitiminden itibaren İtalya’da bulundu ve burada eğitimine devam etti. Sinema eğitimi sonrası sanat tarihi, kostüm ve tiyatro yönetmenliği eğitimleri de alan Özpetek; The Living Teather’ın Avrupa turnesinde çeşitli görevlerde bulundu. Maurizio Ponzi’nin Son Contento filminde yardımcı yönetmen olarak yer aldı ve resmen sinema sektörüne adım attı. Ferzan Özpetek yaklaşık 15 yıl boyunca yardımcı yönetmen olarak Ricky Tognazzi, Lamberto Bava, Sergio Citti, Marco Risi gibi yönetmenlerle çalıştı.

2005 yılında gerçekleşen 42.Antalya Altın Portakal Film Festival’inde jüri üyeliği yaptı. 2007 yılında ise 75. Venedik Film Festivali’nde jüri üyeliği yapmıştır.

2015 yılında yayımlanan kitabı ‘Sen Benim Hayatımsın’ı 2016’da evlendiği eşi Simone Pontesilli’ye adamıştır.

Hamam

ferzan-ozpetek-filmleri-artmanik-1

Yardımcı yönetmenlik sürecinden sonra ‘Hamam’ isimli ilk filmini 1997 yılında çekti. İspanya, İtalya, Türkiye ortak yapımı olan Hamam filmi eleştirmenler tarafından oldukça beğenildi. Film Cannes Film Festivali’nin en prestijli bölümünde Quinzaine des Réalisateurs’da yer aldı. 1996-1997 tarihlerinde 1 yıl boyunca İtalya’da gösterimde kalan film birçok ülkede de gişe rekoru kırdı. Yıllar önce İtalya’yı terkedip İstanbul’a yerleşen ve teyzesinden miras olarak kalan bir hamama sahip olan Francesco’nun hayatını konu alır. Meslek hayatında oldukça başarılı olan fakat evliliğini yürütemeyen Francesco İstanbul’a geldikten sonra Mehmet ile tanışır ve bu iki kişinin ilişkisini anlatır. Özpetek bu filmle 34.Altın Portakal Film Festivali ve 17.Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

Harem Suare

ferzan-ozpetek-filmleri-artmanik-2

Ferzan Özpetek’in ikinci filmi olma özelliğini taşıyan filmin yapımcılığını Tilde Corsi, Gianni Romoli, Marie Gillain ve Alex Descas da üstlenmiştir. 1999 yılında çekilen film İstanbul’da geçiyor. Osmanlı İmparatorluğu’nda Abdülhamid döneminde harem ağası olan Nadir ile sultanın gözdesi Safiye arasındaki aşk hikayesini konu alıyor. Film çıktığı sene Cannes Film Festivali’nde Certain Regard kategorisinde gösterime girdi ve ardından Londra Film Festivali ve Toronto Film Festivali’ne davet edildi.

Cahil Periler

ferzan-ozpetek-filmleri-artmanik-3

2001 yılında gösterime giren film uluslararası başarıya ulaştı ve eleştirmenler tarafından aldığı övgülerle Ferzan Özpetek’in en önemli yapımları arasında yer aldı. Cahil Periler filmi 3 Globi d’Oro ve 4 Nastri d’Argento ödüllerinin yanında da birçok önemli ödüle sahip oldu. 15 yıllık evli olan Antonia ve Massimo çifti Roma yakınlarında normal bir hayat sürmektedirler. Massimo bir trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğinde ofisteki eşyalarını alan Antonia bir tablo sonucu aldatıldığını düşünür ve bu işin peşine düşer.

Bir Ömür Yetmez

ferzan-ozpetek-filmleri-artmanik-4

 

2007 yılında vizyona giren filmin oyuncu kadrosu da film kadar ilgi çekti ve sayısız ödülün sahibi oldu. İtalya’da çekilen film 40lı yaşlarında olan bir grup arkadaşın dostluklarını, aşklarını yaşamlarını sorgulamalarını konu alıyor.

Serseri Mayınlar

ferzan-ozpetek-filmleri-artmanik-5

2009 yılında Ivan Cotroneo ile birlikte kaleme aldığı film yine İtalya’da çekildi. Ferzan Özpetek bu filmle ulaştığı başarı sonucu Lecce şehri tarafından fahri vatandaşlık ile ödüllendirildi. Filmde makarna üreticisi bir aile ve İtalyan kültürünün ve yerleşik kalıplarının dışına çıkan çocuklarının hikayesi anlatılıyor.

İstanbul  Kırmızısı

ferzan-ozpetek-filmleri-artmanik-6

Ferzan Özpetek’in çekim mekanından oyuncularına kadar çektiği ilk Türk filmi. 3 Mart 2017’de vizyona girmesi planlanan film büyük merakla bekleniyor. Ferzan Özpetek’in kendi yazdığı aynı isimli kitabından sinemaya uyarladığı filmin başrollerinde Nejat İşler, Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Serra Yılmaz gibi ünlü isimler bulunuyor. Uzun yıllar yurt dışında yaşayan Onur ünlü yönetmen Deniz Soysal’ın yeni kitabına yardım için İstanbul’a gelir ve yalıda yaşayan ailesinin yanında kalmaya başlar. Daha ilk günden Deniz’in değişik yaşamına dahil olan Onur unuttuğu duyguları tekrar hatırlayacaktır.

 

0 Yorum Yorum Yap →