İzleyicilerin Ruhuna Dokunan Kadın Merkezli Filmler

Kadın merkezli filmler; toplumsal cinsiyetin, ataerkil topluluğun, kadın cinayetlerinin, eril dilin karşısında duruyor ve bu sorunların kadınları nasıl bir noktaya sürüklediğini bizlere anlatıyor. Bu problemlerin içinde kadın ne konumda, neler yaşıyor ve nelerle mücadele ediyor gibi soruları cevaplayan bu filmlerden bazılarını sizler için inceledik.

1-The Color Purple (Mor Yıllar-1985)

izleyicelerin-ruhuna-dokunan-kadin-merkezli-filmler-artmanik-1

Alice Walker’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan Mor Yıllar’ın yönetmeni Steven Spielberg. Film 11 dalda Oscar’a aday gösterildi. Siyahi bir kız Olan Celie’nin bir adama zorla satılmasından sonra yaşadıklarını anlatan film 1900lü yıllarda geçiyor. Filmde Celie karakterini Whoopi Goldberg canlandırırken, Sofia’ya ise Oprah Winfrey hayat veriyor.

2-Alice Doesn’t Live Here Anymore Alice Artık Burada Oturmuyor-1974)

izleyicelerin-ruhuna-dokunan-kadin-merkezli-filmler-artmanik-2

Martin Scorcese’nin ilk dönem filmlerinden biri olan Alice Artık Burada Oturmuyor bir kadının genç yaşta kocasını kaybetmesinden sonraki hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Film 3 dalda Oscar adayı olmuş.

3-Frida (2002)

izleyicelerin-ruhuna-dokunan-kadin-merkezli-filmler-3

Julie Taymor yönetmenliğinde çekilen filmde sıra dışı ressam Frida Kahlo’nun hayat hikayesi canlandırılıyor. Film kadın merkezli filmlerin başında geliyor. 6 dalda Oscar adayı olan filmde Frida’ya Salma Hayek hayat veriyor.

4-The Hours (Saatler-2002)

izleyicelerin-ruhuna-dokunan-kadin-merkezli-filmler-4

Michael Cunningham’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry oturuyor. Film Virginia Woolf’un hayatından esinleniyor ve farklı yıllarda yaşayan 3 farklı kadının hayatını konu alıyor. Filmde Nicole Kidman, Julianne Moore, Merly Streep gibi önemli isimleri de görüyoruz.

5-Gett (The Trial of Viviane Amsalem-2014)

izleyicelerin-ruhuna-dokunan-kadin-merkezli-filmler-5

İsrail yapımı olan bu filmin yönetmen koltuğunu Ronit Elkabetz ve Shlomi Elkabetz paylaşıyor. Gett; İsrail’de sadece dini mahkemelere başvurularak alınabilen boşanma belgesidir. Senaryoyu yönetmenin yazdığı filmde de bir kadının kocasından boşanmak için verdiği mücadele anlatılıyor.

0 Yorum Yorum Yap →