Playlist: Janis Joplin

Janis Joplin; soul ve blues tarzda şarkılarıyla ve eşsiz sesiyle 70’lerin gençlik idolü haline gelmiş, ABD’li şarkıcı ve söz yazarı. İlk çıkışını Big Brother and the Holding Company ile yaptı ve daha sonra soul ve bluesa geçiş yaptı. Joplin Monterey Pop Festivali’nin en unutulmaz gösterilerinden birine imza attı ve tüm dünyaya sesini ve kendisini kanıtladı.

Doğduğu günden çocukluğuna ve gençliğine kadar herkes tarafından sıradışı olarak tanımlanan Janis Joplin; 1 yaşına geldiğinde kendi içine kapanarak kendisini müziğe verdi. Teksas’taki birçok yerli kulüpte çıkmaya başlayan Joplin; 1963 yılında okulu bıraktı ve hippi hareketlerine dahil oldu. Alkol ve amfetamin kullanmaya başlayan Joplin bu gidişe bir dur diyebilmek için okula geri döndü. Monterey Pop Festivali’nde kendini göstermesiyle gelen albüm teklifini geri çevirmeyip başarılı bir çıkış yaptı. 1968 yılında çıkan “Cheap Thrills” albümüyle grubun ismi Janis Joplin with Big Brother and the Holding Company olarak değişti ve şarkıları 8 hafta boyunca listelerde üst sıralarda kalmayı başardı. Bu albümde klasikleşmiş blues şarkıları olan “Piece of My Heart”, “Ball and Chain”, “Turtle Blues” gibi şarkılar da bulunmaktaydı.

playlist-janis-joplin-artmanik-1

Büyük başarılar sonucu uyuşturucuyla ilişkileri artan grup 1968’in sonunda dağıldı. Kariyerine tek başına devam etmeye karar veren Joplin; “The Cozmic Blues Band” grubunu kurdu ve albüm yayınladı. Artan başarısı sonrası stresini azaltmaya çalışarak eroin kullanmaya başvurdu ve maalesef bu bağımlılığı daha 27 yaşındayken aşırı dozda uyuşturucu kullanımından ölümünü getirdi. Bu yüzden Janis Joplin 27’ler kulübünün* ilk üyelerinden sayılmaktadır.

* 27 yaşında hayata gözlerini yummuş, o yaşta efsane olmuş ya da yaşasaydı daha da efsaneleşecek isimlerin yer aldığı kulüp… Jimi Hendrix, Jim Marrison, Kurt Cobain, Amy Winehouse gibi isimlerin de bulunduğu bu kulübe maalesef Janis Joplin de üye olmuştur. 

Öldükten sonra yayınlanan albümündeki “Mercedes Benz” ve “Me and Bobby McGee” şarkıları haftalarca listelerin üst sıralarında yer almış ve klasiklemişmiştir.

Beyazların da siyah sesine sahip olabileceğini ve onların yorumladığı şarkıları seslendirebileceğini gösteren, batariyle sesinin efsane uyumuyla hatırlanan Janis Joplin’in şarkılarıyla haftasonunu keyifli hale getiriyoruz. Keyifli Haftasonları!

https://youtu.be/7tGuJ34062s

0 Yorum Yorum Yap →