Romanlardan Sinemaya Uyarlanmış Filmler

Bu yazımızda sizlerle hem yabancı hem de Türk yazımından başarılı romanlardan sinemaya uyarlanmış filmler derlemesini sunacağız. Listedeki 10 film de dönemlerinde oldukça büyük ilgi ve beğeni toplamış hala da unutulmayan filmler arasında yer almaktadır. İyi okumalar!

10- Bir Gün/One Day  (IMDb 7.0)

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-1

David Nicholls’un 2009 yılında yayımladığı kitap 2011 yılında Lone Scherfing tarafından beyaz perdeye taşınmıştır. Kitapta her sene 25 Haziran’da birbirine mektup gönderen bir kadın ve bir erkeğin ilişkilerini okurken filmde de aynı çizgiden ilerlenilmiştir.

9-Tiffany’de Kahvaltı/Breakfast at Tiffany’s  (IMDb 7.8)

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-2

Audrey Hepburn’e ününü kazandıran ve kült bir film haline gelen Breakfast at Tiffany’s; Truman Capote’ın romanından uyarlanmıştır.

8- Umut Işığım/Silver Linings Playbook  (IMDb 7.9)

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-3

Matthew Quick’in aynı isimli kitabından, David O. Russell tarafından sinemaya uyarlanan filmin başrollerinde; Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence’i görüyoruz. Film 8 dalda Oscar adaylığına gösterilmiştir. Jennifer Lawrence’e En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır.

7- Not Defteri/The Notebook  (IMDb 8.0)

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-4

Nicholas Sparks’ın aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Nick Cassavetes oturmaktadır. Gözyaşlarıyla izlenen ve kült hale gelmiş bu filmin başrollerinde Ryan Gosling Rachel McAdams yer almaktadır.

6- Aynı Yıldızın Altında/The Fault in Our Stars  (IMDb 8.1)

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-5

John Green’in aynı isimli romanından senaryolaştırılan ve Josh Boone tarafından yönetmenliği yapılan film hem roman okuyucularının hem de filmin izleyicilerinin oldukça beğenisini kazanmıştır. Başrollerinde başarılı oyuncu Shailene Woodley ve Ansel Elgort’un olduğu film; kanser hastası bir kızın ve bir bacağını kaybetmiş bir çocuğun birlikteliğini anlatıyor.

Gelelim romanlardan sinemaya uyarlanmış filmler listemizdeki Türk filmlerine…

5- Susuz Yaz

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-6

Necati Cumalı’nın 1962 yılında yazdığı hikayeden uyarlanıp senaryolaştırılan filmin yönetmenliğini Metin Erksan ve David E. Durston birlikte yapmıştır. Filmin başrolleri ise Erol Taş ve Hülya Koçyiğit.

4- Vurun Kahpeye  (1973)

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-7

Halide Edip’in ünlü romanı Vurun Kahpeye’den Yeşilçam’a uyarlanan filmin yönetmenliğini Halit Refiğ yapmıştır. Hale Soygazi, Turgay Tokgöz ve Tanju Gürsu ise filmin başrol oyuncuları arasında yer alıyor.

3- Aşk-ı Memnu  (1974)

Halit Ziya Uşaklıgil’in başyapıtı sayılan, Türk romanının evriminin başlangıcı sayılan roman Yeşilçam’a uyarlandığında sinema olarak da büyük yankı uyandırmıştır. Halit Refiğ’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda; Müjde Ar, İtır Esen, Salih Güney ve Şükran Güngör gibi isimler yer alıyor.

2- Hababam Sınıfı Serisi

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-8

 

Unutulmaz seri, bize unutulmaz karakterler ve hikayeler anlatan film Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır. Filmdeki ünlüler geçidinde; Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Tarık Akan ve birçok isim barındıran film serisi kalbimizde ayrı bir yerde duruyor.

1- Selvi Boylum Al Yazmalım  (IMDb 8.7)

romanlardan-sinemaya-uyarlanmis-filmler-artmanik-9

Gelelim romanlardan uyarlanan Türk filmlerine.. Herkesin en az bir kere izleyip gözyaşlarına boğulduğu İlyas ve Asya’nın hikayesi Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul görmektedir. Kadir İnanır ve Türkan Şoray ikilisinin eşsiz oyunculuklarıyla taçlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz oturmaktadır. Film, Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp isimli romanından uyarlanmıştır.

0 Yorum Yorum Yap →