Unutulmaz İsimlerin Konu Edildiği Biyografik Filmler

Biyografik filmler sevdiğimiz sanatçıların, bilim insanlarının, yazarların hayatlarına baştan sona tanık olmamızı sağlıyor. Biz de sizler için içlerinde değişik hikayelere sahip filmleri derledik. İyi okumalar!

*Film sıralaması IMDb puan türüne göre yapılmıştır.

**Kapak resminde; listede 1. sırada No Direction Home; Bob Dylan olması sebebiyle filmin posteri kullanılmıştır.

10- Get On Up (IMDb 6.9)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-1

Biyografik filmler kategorisinden çok belgesel alanına da girse James Brown’un hayatını gözler önüne seren bir filmle başlıyoruz. Soul müziğin babası olarak anılan James Brown’ın hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyan film özellikle müzikleriyle adından oldukça söz ettirdi. Müziğiyle ve hayat felsefesiyle sadece kendi türünde değil tüm dünya müziğine oldukça katkı sağlayan ve tüm zamanlara damga vuran James Brown’ın tüm hayatını incelemek isteyenler için mükemmel bir film. Başrolde Chadwick Boseman, yönetmen koltuğunda ise Tate Taylor yer alıyor.

9- Hannah Arendt (IMDb 7.1)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-2

Alman siyaset bilimci olan Hannah Arendt bazı kesimler tarafından felsefeci olarak da tanımlanmaktadır. Fakat kendisi çalışmalarında tekil olarak insana değil, topluma ve dünyaya yer verdiğinden felsefeci olarak anılmayı reddetmiştir. ‘Kötülüğün Sıradanlığı’ kitabıyla dünyayı sarsan bir kadının hayatı herkesin izlemesi ve öğrenmesi gereken bir kısım. Nazi Adolf Eichmann’ın mahkemesinde Holokost’u daha önce kimsenin bakmadığı bir açıdan yorumlayarak tüm dünyada büyük bir etki bırakmıştır. Filmde bu dava sırasında yaşananlara tanık olurken, düşünen ve düşüncelerini tüm dünyaya haykıran bir kadının hikayesini de izliyoruz. Almanya yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Margarethe von Trotta oturuyor.

8-Kurt Cobain About a Son (IMDb 7.4)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-3

Yaptığı müzikle, yaşam tarzıyla, fikirleriyle ve yaptıklarıyla herkesin hayran olduğu fakat bu hayranlık karşısında ne yapması gerektiğini bilmeyip, geri planda kalıp sadece müzik yapmak isteyen Kurt Cobain. Hayatı sürekli medyada olsa da aslında yaşamı çok da bilinmiyor. Ne hissediyordu, ne düşünüyordu, neden intihar etti… Hala hayranlarının kafasını kurcalayan ve merak uyandıran bu sorulara biraz da olsa cevap verebilmiş biyografik bir film. Çocukluğundan, ergenlik dönemine, müzik yeteneğinin keşfedilmesinden şöhretli günlerine tüm detaylarıyla karşınızda Kurt Cobain… Yönetmen koltuğunda ise AJ Schnack oturuyor.

7- Theory of Everything (IMDb 7.7)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-4

Fizikç ve bilim insanı Stephen Hawking’in hayatının konu edinildiği film İngiliz yapımıdır. 60’lı yıllardaki yaşamını ele alan filmde sağlığına ilişkin kötü olayların geliştiği dönem ön planda. Hawking’i Eddie Redmayne canlandırırken, yönetmen koltuğunda da James Marsh oturuyor. Film Eddie Redmayne’e en iyi erkek oyuncu Oscar Ödülü’nü, yine aynı dalda Bafta ve Altın Küre ödüllerini kazandırmıştır.

6- Amy (IMDb 7.8)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-5

27’ler kulübünün en üzücü üyelerinden Amy Winehouse’un hayatının konu edildiği film hem onun hayatına dair detayları görmemizi sağlıyor hem de bizi Amy’nin şarkılarına doyuruyor. Daha önce görülmemiş arşiv görüntülerinin ve yayınlanmayan şarkılarının da yer aldığı filmde Amy’nin eşsiz yeteneği ve sesine bir kez daha tanık oluyor ve bir kez daha aşık oluyoruz. Fakat bir yandan da büyük başarıyla gelen zirve, medyanın saldırgan bir şekilde yaptığı yorumlar ve yaklaşımlar ile Amy’nin geldiği noktayı da gözler önüne seriyor. İngiltere yapımı olan filmin yönetmenliğini ise Asif Kapadia yapmıştır.

5- Marley (IMDb 8.0)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-6

İzleyenlerin oldukça samimi bir film olarak değerlendirdiği Bob Marley filmi. Marley’in evrensel müziği ve bu müziğe katkısı, sevgiyi, barışı anlatış şekli ve toplumsal-siyasi bir öncü olarak karşımıza çıkması olarak işlenmiş film tek kelimeyle muhteşem. Sanatçının yaşam öyküsünün konu edinildiği filmde daha önce ortaya çıkmamış görüntüler, performanslar ve samimi röportajlar yer alıyor. Kevin Macdonald’ın yönettiği film Bob Marley’in dönemsiz br sanatçı olduğunu da herkese kanıtlıyor.

4- Beautiful Mind (IMDb 8.2)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-7

Biyografik filmler arasında en beğenlenlerden biri de Türkçesi ile Akıl Oyunları filmi. Nobel Ödüllü matematikçi John Nash’in hayat hikayesini konu alan film çıktığı andan itibaren büyük beğeni topladı ve klasikler içinde kendisine yer buldu. Film aynı isimli kitaptan senaryolaştırılmıştırve şizofren bir matematikçinin hayat hikayesidir. Yönetmen koltuğunda Ron Howard’ın oturduğu filmde başrolde Russell Crowe bulunuyor.

3- 12 Years a Slave (IMDb 8.4)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-8

İngiliz-Amerikan ortak yapımı olan filmde özgür bir siyahi olarak doğmuş fakat kaçırılıp köle olarak satıldıktan sonra hayatının 12 senesini köle olarak geçiren Solomon Northup’un hayat hikayesi yer alıyor. Film Northup’un aynı isimle yazdığı anılarına dayanarak senaryolaştırılmıştır. Yönetmen koltuğunda Steve McQueen oturmaktadır ve yönetmenin üçüncü uzun metraj filmidir. Filmin yapımcılığını da Brad Pitt üstlenmiştir. Solomon’u canlandıran Chiwetel Ejidor’un yanı sıra filmde Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi oyuncular da yer almaktadır. 2014 Oscar Ödülleri’nde en iyi film ödülü ve en iyi uyarlama senaryo ödüllerini kazanmıştır.

2- The Pianist (IMDb 8.5)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-9

Biyografik filmler arasında kült hale gelen bir filmle devam ediyoruz. Herkesin en az bir kez izlediği ve savaşın dünyaya, insanlığa, sanata nasıl bir zarar verdiğini açıkça gözler önüne seren enfes bir film. Polonyalı başarılı bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlattığı kitaptan beyaz perdeye taşınan filmin yönetmenliğini Roman Polanski yapmıştır. 2002 Oscar Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo ödülleri, Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödülü, BAFTA’da ise en iyi film ödülü ve en iyi yönetmen ödülü kazanmıştır.

1- No Direction Home; Bob Dylan (IMDb 8.6)

unutulmaz-isimlerin-konu-edildigi-biyografik-filmler-artmanik-10

Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin gözünden Bob Dylan efsanesinin anlatıldığı film. Müziğin dahi ismi Bob Dylan’ın kariyerinin ilk dönemlerinin anlatıldığı film Robert Allen Zimmerman’ın Bob Dylan olma sürecini konu alıyor. Dylan’ın daha önce ortaya çıkmamış görüntülerinin, konserlerini basın toplantılarının ve stüdyo kayıtlarının bulunduğu filmde efsane ismin hayatının her detayına şahit oluyorsunuz.

0 Yorum Yorum Yap →