Hong Kong’da Medyaya Sansür: Instagram Erişimi Engellendi

Çin’in, demokratik reformlara izin vermediği özel yönetim bölgesi Hong Kong’da, demokrasi yanlısı gruplar sokaklara döküldü ve polisin karşı tepki vermesiyle meydanlar savaş alanına döndü. Normalde oldukça sakin olan sokaklar Pazar gecesi karıştı. Polis binlerce kişiyi bastırmak için şiddete başvurdu.

“Occupy Central” hareketi, Çin yönetiminin, 2017 yılında bir sonraki bölge yöneticisi seçiminin ana hatlarını belirleyen kuralları kaldırmasını ve demokratik reformlar konusunda halkın görüşlerine başvurulmasının sürdürülmesini talep ederken, binlerce gösterici, Hong Kong’un merkezinde hükümet binalarının dışında kamp kurdu. Polis kalabalığa göz yaşartıcı gazla ateş etti. İnsanların kendilerini korumak için şemsiye açmaları gerçeküstü sahneler ortaya çıkardı.

İnternet sansürü uygulamalarıyla meşhur olan Çin Halk Cumhuriyeti, bu sefer instagram erişimini engelledi. Demokrasinin ve özgürlüğün önündeki en büyük engel olan sansür, hükümetlerin sıkça başvurduğu bir yöntem ve sadece bizim ülkemizde değil, dünyada da ciddi örnekleri mevcut. Huffingtonpost haberine göre, Çin hükümetinin, Hong Kong protestolarının daha geniş bir alana yayılmaması için medyayı bloke etmesi, kalıcı bir uygulamaya dönüşeceğe benziyor.

instagram-engeli-artmanik-15instagram-engeli-artmanik-21 instagram-engeli-artmanik-20 instagram-engeli-artmanik-19 instagram-engeli-artmanik-18 instagram-engeli-artmanik-17 instagram-engeli-artmanik-16 instagram-engeli-artmanik-14 instagram-engeli-artmanik-13 instagram-engeli-artmanik-12 instagram-engeli-artmanik-11 instagram-engeli-artmanik-10 instagram-engeli-artmanik-9 instagram-engeli-artmanik-8 instagram-engeli-artmanik-7 instagram-engeli-artmanik-6 instagram-engeli-artmanik-5 instagram-engeli-artmanik-3 instagram-engeli-artmanik-2

0 Yorum Yorum Yap →