Kurt Cobain ve Nirvana

Kurt Cobain; tam adıyla Kurt Donald Cobain, şarkıcı, söz yazarı aynı zamanda tüm dünyayı etkisi altına alan Nirvana grubunun vokalisti ve solo gitaristidir. Henüz 27 yaşında aramızdan ayrılan ve maalesef 27’ler kulübüne dahil olan Kurt Cobain’i doğum gününde anıyoruz.

Hayatı

20 Şubat 1967 tarihinde doğan Cobain 8 yaşındayken anne ve babası boşandı. Annesine göre Kurt’ün bunalım günleri bu zamanlarda başlamıştı. 9 yaşına kadar sadece Beatles dinleyerek onların ideolojisini benimsemişti. Babasının bir plak şirketine üye olmasıyla Led Zeppelin, Kiss, Black Sabbath gibi isimleri de dinlemeye başlamış, daha sert müziklere geçiş yaptı. 12 yaşında gitar öğrendi, bu sırada okuldaki başarısızlığı yüzünden annesi evden kovdu. 1985 yılında Fecal Matter isminde ilk grubunu kurdu ve müzik hayatı resmi anlamda başlamış oldu.

kurt-cobain-ve-nirvana-artmanik-1

Nirvana ile beraber listelerde üst sıralara tırmanan, başarıdan başarıya koşan Kurt Cobain ünlü olmak istemiyordu. İnsanların aşırı ilgisinden bunalıyordu. Bu sıkıntısının yanında sürekli mide ağrıları yaşayan Cobain eroin kullanmaya başladı. Bunun yanında sürekli uyuyakalmasına sebep olan narkolepsi hastalığı da vardı. Bu durumunu Cobain şu şekilde açıklamıştır: “Yıllarca uyuşturucu bağımlısı olmakla suçlandım. Oysa yıllardır berbat mide ağrılarını çekiyorum ve bu ağrılar turneleri çok zor bir duruma sokuyor. İnsanlar beni bir köşede tek başıma hasta ve ümitsiz bir halde oturmuş görüyorlardı. Bu durum, mide ağrılarımla cebelleşiyor olmamdandı; yediklerimi kusmamaya çalışıyordum. İnsanlarsa bana baktığında keş olduğumu düşünüyorlardı. Üç hafta boyunca eroin kullandım. Sonra bir temizlenme programından geçtim, kendime yeniden çeki düzen vermek için. Bu gerçekten uzun bir zaman aldı, yaklaşık bir ay.”

1989’da Avrupa turnesinde Roma’da sahnedeyken sinir krizi geçirdi. Cobain’in eroin kullanmasına grubun diğer üyeleri Krist ve Dave karşıydı bu da grup içinde anlaşmazlıklar yaratıyordu. 1992 yılında yeni albümlerini çıkaran Nirvana istedikleri başarıyı elde edemedi. Bir önceki albümün yani Nevermind’ın gölgesinde kalmıştı. Bu sırada Cobain başka bir grubun solisti Courtney Love ile beraber olduğunu açıklamış, bir süre sonra da Courtney’in hamile olduğu öğrenilmişti. 24 Şubat 1992 tarihinde evlendikten sonra Cobain eroin tedavisi görmeye başladı. Tedaviyi yarıda bırakıp tekrar eroin kullanmaya başladı fakat bebeği doğacağı sırada ikinci bir tedaviyi kabul etti.

Kurt Cobain of Nirvana (right) with wife Courtney Love and daughter Frances Bean Cobain (Photo by Terry McGinnis/WireImage)

18 Ağustos 1992 tarihinde kızı Frances Bean dünyaya geldi. Bebeğin doğumuyla hayatında yeniliklere yer açan Cobain değişmeye başladı ve albüm kayıtlarına kaldığı yerden devam etti. Fakat albümün çıkmasıyla aynı döngü yeniden yaşanmaya başladı. Turneler, konserler ve sonunda eroin. Sonunda bunlardan biraz uzak durmaya karar veren Cobain kısa süreliğine gruptan ayrıldı. Ardından tekrar bir araya gelen grup konserlerine devam etti. 3 aylık bir Kuzey Amerika konserinden sonra MTV kanalı için New York’ta bir konser verdiler.

Kurt Cobain of Nirvana (Photo by Kevin Mazur Archive 1/WireImage)

1994 yılı başındaki Avrupa turnesinden sonra grup üyeleri Amerika’ya döndü fakat Kurt Roma’da kaldı. 4 Mart 1994 günü, otel odasında çok güçlü bir uyku ilacıyla şampanyayı aşırı dozda birbirine karıştırarak komaya girdi. Fakat Courtney’in Kurt’ü görmek istemesi sonucu tam vaktinde otele gelmesiyle kurtulmuştur. Bu olaydan sonra tekrar tedaviye başlasa da bunu başaramadı ve bir gün Seattle’da kendini bir av tüfeğiyle odaya kapattı. Bu intihar girişimini de atlatan Kurt, tekrar tedavi merkezine gitse de 48 saat sonra burayı terk etti. 6 gündür kendisinden haber alınamayan Kurt Cobain 8 Nisan 1994’te evinde pompalı tüfekle kendisini öldürmüş olarak bulundu.

Müzik Hayatı

kurt-cobain-ve-nirvana-artmanik-4

1985 yılında The Melvins grubunun davulcusu Dale Crover ile birlikte Fecal Matter adında bir grup kurdu ve çalışmalara başlayıp ilk demosunu kaydetti. Çeşitli gruplarla çaldıktan sonra Nirvana grubu oluşmaya başladı. Krist Novoselic ile grubu kurduktan sonra grubun davulcusu sürekli değişti ama en sonunda Dave gruba yerleşti. İlk albümleri ‘Bleach’i 1989 yılında çıkardılar.

kurt-cobain-ve-nirvana-artmanik-5

Grubun ikinci albümü ve asıl kendilerini kanıtladıkları albümleri ‘Nevermind’ 1992 yılında yayınlandı. Aynı yıl MTV Video Müzik Ödülleri’nde en iyi yeni grup ve en iyi alternatif klip ödülüne aday gösterilerek tırmanışa geçti. Punk müziğin gelişmesinde büyük rol oynayan grubun maalesef en iyi işi bu olacaktı. Nevermind başarısının sonucu olarak Nirvana X Kuşağının en önemli grubu, Cobain ise bu neslin sözcüsü olarak nitelendirildi.

0 Yorum Yorum Yap →