Playlist: Dean Martin Şarkıları

Efsane şarkılara imza atan Dean Martin; asıl adıyla Dino Paul Crocetti bu hafta unutulmaz şarkılarıyla playliste konuk oluyor. Ölüm yıldönümün hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle bu hafta bu değerli oyuncu-şarkıcı kimliğiyle herkesin sevdiği kişiyi dinleyeceğiz.

Göçmen bir ailenin çocuğu olan Martin, çocuklukta bir sürü işte çalıştı. Çevresinin ısrarlarına rağmen şarkı söylemeyi hiç istemeyen Dino 16 yaşında parasız kaldığı bir dönemde komşusunun kulübünde şarkı söyledi. Daha sonra çevredeki bar ve kulüplerde de şarkı söylemeye devam eden Dean, 21 yaşında Sammy Watkins tarafından keşfedildi. İlk önce Dino Martin olan ismi daha sonra Dean Martin’e dönüştü ve efsane isim böylece doğmuş oldu.

playlist-dean-martin-sarkilari-artmanik-1

Jerry Lewis ile anlaşan Martin, önce New York’taki Rio Bamba Room’da söylemeye başladı daha sonra da radyo Songs by Dean Martin adıyla bir program yapmaya başladı. Bu radyo programıyla halkın ilgisini çekti ve ismini duyurmaya başladı. Dean uzun yıllar komedi şovu yaptıktan sonra solo kariyerine başladı. Film endüstrisine de adım atarak sadece bir şarkıcı olmadığını herkese kanıtlamış oldu. Hem kısa filmler hem de uzun metrajlı filmler çekti. Young Lions filmiyle oyunculuk kariyeri başlayan Martin daha sonra 35 filmde yer aldı. Aynı zamanda söylediği birçok şarkı da liste başı olan Martin dönemin Kings of Las Vegas, Beatles gibi gruplarını geride bıraktı. 1965 yılının sonlarında Dean Martin Şov ile televizyon izleyicilerinin beğenilerini ve övgülerini topladı. Haftada  saat program yapmasına rağmen en fazla para alan kişi Martin’di. Bununla beraber NBC aile şirketi olan RCA’dan hisse sahibi oldu.

25 Aralık 1995’te ölen Dean Martin’in şarkılarıyla sizlere keyifli haftasonları diliyoruz.

 

https://youtu.be/hEzuBgeiSnk

0 Yorum Yorum Yap →