Playlist: Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar Türk Sanat Müziğinin en önemli sanatçılarından olup aynı zamanda ‘Cumhuriyetin Divası’ olarak anılmaktadır. 16 Temmuz 1918 doğumlu olan Senar; Anadolu Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimine başladı. Güçlü bir sese sahip olduğu herkes tarafından onaylandı ve  Mustafa Nafiz Irmak, Lemi Atlı, Selahattin Pınar gibi dönemin dev isimlerinden de dersler almaya başladı. İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Müzeyyen Senar; bu programla ismini geniş kitlelere duyurmuş oldu. Dönemin en önemli müzikhollerinden 10. Yıl Belvü Gazinosunun sahibi İbrahim Dervişzade de Senar’ı bu radyoda dinledikten sonra 1933 yılının yazında burada sahne almasını istedi. Daha sonra İstanbul’un birçok farklı gazinosunda sahne alan ve gün geçtikçe ismini daha da duyurup, sesini kanıtladı.

Senar Atatürk’e de şarkı söylemesiyle daha da önemli bir isim haline geldi. 1936 yılında Senar daha 18 yaşındayken bir gün Türk Sanat Müziği hayranı olan Mustafa Kemal tarafından saraya davet edilir ve şarkı söylenmesi istenir. Senar’ın sesini duyan Atatürk oldukça etkilenir ve “Bu ne güzel ses. Hadi bakalım durma, devam bakalım” diyerek Senar’ın şarkılarını dinlemiştir. Senar Atatürk ile olan bu anısını anlatırken Atatürk’ün saçlarını da daha modern bir kesim için berbere gönderdiğini ve kendisine çok sevecen yaklaştığını söylemiştir.

playlist-muzeyyen-senar-artmanik-1

1998 yılında ‘Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel’ albümünü çıkardı. Bu albümde Sezen Aksu, Nilüfer, Tarkan, Ajda Pekkan, Şebnem Ferah gibi isimler de bulunuyordu. Aynı yıl Devlet Sanatçısı seçildi. ‘En Son Okuduklarım’ albümü ise son albümü olup 2001 yılında yayınlandı. 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenen gecede 72. sanat yılını kutladı. Son konserini ise 2006 yılında 5 Eylül tarihinde İstanbul Sarayburnu’nda Sepetçiler Kasrı’nda verdi. Unutulmaz bir performans sergileyen sanatçının konserinde Bülent Ersoy, Adnan Şenses, Erol Evgin, Ahu Tuğba gibi isimler de kendisini yalnız bırakmadı. 8 Şubat 2015 günü zatürre sebebiyle 97 yaşında aramızdan ayrıldı. Biz de ölüm yıldönümünün bu haftaya denk gelmesi sebebiyle kendisini anmak için Playlist’te onun şarkılarına yer veriyoruz. Bu güzel yorumcunun unutulmaz şarkılarıyla keyifli bir Cuma akşamı geçirmeniz dileğiyle…

0 Yorum Yorum Yap →