Tasarımcıların Yeni Gözdesi: iPhone 6 ve Apple Watch

Apple Eylül ayında yeni ve şık ürünlerini görücüye çıkardı. Peki bunlar tasarımcılar için ne ifade ediyor? İster etkilenin ister etkilenmeyin yaptıkları sunumdan kendimize çıkaracağımız dersler var.

Boyut Karşılaştırması

yeni-iphone6-apple-watch-boyut-karsilastirmasi-tasarimcilari-etkiliyor-artmanik

Ekran Çeşitliliği

İki yeni iPhone’daki ekran çeşitliliği ile açıkça tasarımcılar endişelenecek veya mutlu olacaklar. Eskiden iPhone ekranlarını standart bir boyutta çıkarıyordu. Ancak artık bu böyle yürümüyor.

Ekran Boyutları:

yeni-iphone6-apple-watch-ekran-cesitliligi-tasarimcilari-etkiliyor-artmanik

 

Responsive Tasarım Tekniklerini Geliştirmek

Daha büyük ekran boyutu, tasarımcılara insanların ihtiyaçlarına cevap verme açısından hünerlerini sergilemekte yardımcı oluyor. Bu tasarım türü çok geniş olduğu için tasarımcılar bunu kendi avantajlarına çevirmek istiyor. Yeni çıkan büyük ekranlı iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’lar ile tasarımcılar internet sitelerini de kullanarak daha fazla yaratıcı olmak için fırsat yakalıyorlar.

 

Yatay Uygulamalar

Apple’ın iPhone 6 Plus ile ilgili bir diğer vurguladığı güzel şey ise yatay haldeki ekran boyutuydu. iPhone kullanıcıları telefonlarını yatay kullanmaya pek alışkın değiller. Ancak artık bunu benimsemeli ve kullanışlı ve estetik olan yatay boyutlamayı kullanmaya başlayabiliriz.

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin yeni iPhone boyutları önemli ölçüde patlama yaptı. O halde iki seçeneğimiz bulunuyor: Ya kendi zevkimize uyan boyutları ve tasarımları alacağız ya da artık bu yeniliği benimseyip geniş boyutlara ayak uyduracağız.

 

Android Telefonlarda Durum Ne Halde?

Android telefonlarda büyük boyutlar uzun zamandır herkesçe alışılmış bir durum. Ancak tasarımcılar iPhone konusunda biraz ön yargılılar. Genellikle kullanıcılar iPhone ile ilgili ilk uygulamalar konusunda endişeleniyor. iPhone’un da Android boyutlarına gelmesiyle artık kullanıcılar bütün telefon tiplerine kolayca ayak uyduracaklarını da unutmamalılar.

yeni-iphone6-apple-watch-tasarimcilari-etkiliyor-artmanik-3

 

Yeni Bir Meydan Okuma: Apple Watch

Apple’ın yeni sunduğu bu saat; Apple Watch, diğer ürünlere göre oldukça farklı. Bu ürünler ayarlanılabilir, kişisel ve küçük. iPodların aksine Apple Watch küçük ekranlı, aynı zamanda uygulama da yüklenebiliyor. Apple Watch, yine de bazı kısıtlamalara sahip. İlk jenerasyon olması ya da küçük boyuta sahip olması gibi. Bunun tasarımcılar için iki anlamı var: Birincisi; küçük ekranı benimsemeliler ve bu küçük boyutla tasarım konusunda kendilerini aşmalılar veya bu saatten uzak durmalılar. Takılabilen ürünler daha yeni ortaya çıkmaya başladı ve buna alışmak kolay olmuyor. İkinci sonuç ise Apple Watch’un iPadlar gibi düşük satıma kurban gidecek olması.

Ancak Apple takılabilen ürünler geliştirirken insanlar heyecanlanıyor. Bu gelişme de Apple’ın tasarımcılarının ileride daha çok çalışacaklarına işaret.

yeni-iphone6-apple-watch-tasarimcilari-etkiliyor-artmanik-4

 

Sınırsız Seçenekler

Bu gelişmelerle aklımıza bir soru takılıyor: Apple bundan sonra ne yapacak? Bize göre Apple takılabilen ürünler gibi diğer teknoloji kollarına da yönelecek. Bunu yeni ürünlerinden rahatça anlayabiliyoruz.

 

Apple Eskisinden Çok Daha Farklı Bir Şirket

Apple firma olarak eskiye nazaran çok değişti. Bunu Tim Cook ve Steve Jobs karşılaştırmasıyla anlayabiliriz. Ancak işler o kadar da basit değil. Şirket eskisinden daha çeşitli ve maliyetli işlere imza atıyor. Bu iyi olduğu gibi onlar için aynı zamanda riskli bir durum.

 

Ürün Tasarımında Çeşitlilik

Eğer son çıkan iPhone, iPod ve iPad ürünlerine bakarsanız hepsinin birbirinden farklı olduğunu göreceksiniz. Apple eskiden ürünlerini benzer tasarımlarla oluştururdu. iPadler, iPhone tasarımlarına paralel bir şekilde oluşturulurdu. Şu an ise Apple ürünleri fazlasıyla çeşitli. Örneğin; yeni nesil iPodlar şu anki iPadlerden temel olarak daha farklı. Bu da tasarımcılar için daha fazla iş demek oluyor.

 

Özelleştirilebilir Apple Watch

Apple yavaş yavaş kişiye özgü ürünlere odaklanmaya başladı. Bunun en büyük örneği de Apple Watch. Saatinizi kendinize göre şekillendirebiliyorsunuz. Daha önce Apple, herhangi bir özelleştirme yapmadan bir ürün sunuyordu ve siz o ürünü beğenirseniz alıyordunuz.

Genel olarak insanlar Android telefon yerine tercihlerini iPhone’lardan yana kullanıyor. Çünkü tasarımcılar ve mühendisler onlar için daha güvenilir.

kaynak: link

0 Yorum Yorum Yap →