Ambalaj Tasarımında Muhteşem Tipografi Örnekleri

Sizler için listelediğimiz tipografi örneklerine bakmadan önce, tipografinin ne demek olduğuna bakalım. Her şeyden önce tipografi bir sanat. Burada sanat dememizin amacı ise sanatın ne kadar muazzam bir şey olduğundan yola çıkarak tipografinin önemini vurgulamak.

Tipografi, yazıyı belli bir teknikle forma sokma sanatıdır. Daha çok grafik tasarımcılarının kullandığı bu terim, sadece sanat olarak değil, bilim olarak da dile getiriliyor. Tipograflar bu terimi, harflere görsel anlam yükleme sanatı olarak tanımlıyorlar.

tipografi-artmanik1

Tipografinin önemine baktığımız zaman, örneğin bir marka herhangi bir logoya ya da bir görsele sahip olmadan sadece doğru tasarlanmış bir tipografiyle adını duyurabilir. Kaldı ki grafik tasarımda yazı ve tipografi, illüstrasyondan daha önemlidir. Yani bir markanın logosu, adının tipografik hali olabilir ve bu, değer kazanma sürecinde önemli bir reklam ağı sağlar.

Markette rafların önünde gezerken ihtiyacınız olmadığı halde, ambalajıyla dikkat çeken bir ürünü elinize alıp inceleyebilirsiniz. Hatta ihtiyacınız olmadığı halde sepete atabilirsiniz. İşte bu markanın tipografiyle tam olarak amaçladığı şeydir. Kısacası ambalaj, marka için her şeydir! Her zaman için içerikten önce vitrin dikkat çeker. Günümüz dünyasında e-ticaret sitelerinin de markalaşma sürecinde geldiği nokta bu. Hepsi siteleri için tasarım yaptırırken önce logo ve kurumsal kimlik konusunda uzlaşmaya çalışıyor.

Kendi hayatımdan bir not: şirkette çalıştığımız markalardan biri, sadece marka domainini almak için bile büyük paralar harcadığını söyledi. Çünkü kullanılan harflerin yazı fontuna uygunluğu, logo ve tipografi konusunda rahatlık sağlaması önemli. Yani, bugün bir çok marka sadece ismi için büyük yatırım yapıyor. İçerik marka için ikinci planda.

Sizler için tipografi konusunda başarılı olduğunu düşündüğümüz markaların ambalajlarını listeledik. Buyrunuz..

tipografi-artmanik2

tipografi-artmanik3

tipografi-artmanik4

tipografi-artmanik5

tipografi-artmanik6

tipografi-artmanik7

tipografi-artmanik11

tipografi-artmanik10

tipografi-artmanik9

tipografi-artmanik12

tipografi-artmanik13

tipografi-artmanik14

tipografi-artmanik15

tipografi-artmanik8

 

 

0 Yorum Yorum Yap →