Arşivlik Filmler Listesine Adını Kazıyan Film: The Danish Girl

2016 Oscar Ödülleri sahipleri bu gece açıklanacak. Daha önce sizinle Oscar’a aday filmler, yönetmenler ve oyuncular listesini paylaşmıştık. Kategoriler ve filmler için bilgi sahibi olmak isterseniz o yazımızı da linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gelelim 2016 Akademi Ödülleri’ne damgasını vuran The Danish Girl’e.

The Danish Girl (Danimarkalı Kız), aynı adlı kitaptan uyarlanan, yönetmenliğini Tom Hooper’ın yaptığı 2015 yapımı İngiliz-Amerikan biyografi filmi. Filmin başrolünde geçen sene The Theory of Everything ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ı kucaklayan Eddie Redmayne ve başarılı oyuncu Alicia Vikander oynuyor.

arsivlik-filmler-listesine-adini-kaziyan-film-the-danish-girl-artmanik-3

Ressam Lili Elbe’nin ve Gerda Wegener’ın hayatından esinlenerek beyaz perdeye aktarılan The Danish Girl, yönetmeni, oyuncuları ve senaryosu ile bu senenin en çok konuşulan filmlerinden biri.

arsivlik-filmler-listesine-adini-kaziyan-film-the-danish-girl-artmanik-2

Filmin etkileyici konusuna göz atacak olursak; 1920’li yıllarda ünlü bir ressam olan Danimarkalı Einar Wegener (Eddie Redmayne), tıpkı kendisi gibi başarılı bir ressam olan Gerda Wegener ile evleniyor. Karısına aşık bir adam olan Einar, karısının ısrarı üzerine bir gün kadın model olarak poz veriyor ve kendisini kadın gibi hissetmeye başlıyor. Her şey her ne kadar oyun gibi başlasa da, Einar Wegener zaman içerisinde karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlıyor ve Lili Elbe adında bir kadın olarak hayatına devam ediyor. Karısına olan aşkından dolayı erkek olmaya kendisini zorlasa da, Einar’ın içindeki Lili Elbe baskın çıkıyor ve bu süreç ilk cinsiyet değiştirme ameliyatına dek devam ediyor.

The Revenant filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünün en güçlü adayı olan Leonardo DiCaprio’nun kuşkusuz en güçlü rakibinin Eddie Redmayne olduğunu söylemek yanlış olmaz. Geceye sadece saatler kaldı. Dileriz ki hak eden kazanır! 🙂

arsivlik-filmler-listesine-adini-kaziyan-film-the-danish-girl-artmanik-1arsivlik-filmler-listesine-adini-kaziyan-film-the-danish-girl-artmanik-5

Danimarkalı Kız / The Danish Girl – Türkçe Altyazılı Fragman

0 Yorum Yorum Yap →