İçinden Müzik Geçen Filmler

İçinden müzik geçen filmler listemiz hem müzikten kopamayanlar, hem de film izlemeyi sevenler için mükemmel filmlerle bir araya geldi. Bu filmleri izlerken hem müziğe doyacak hem de değişik hikayelere tanık olacaksınız. Sizler için derlediğimiz bu 10 filmle iyi seyirler diliyoruz!

10- Le Pianiste (IMDb 7.4)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-1

Başrollerde Isabelle Huppert ve Benoit Magimel’i gördüğümüz Fransa yapımı film; Nobel Ödüllü yazar Elfriede Jelinek’in Die Klavierspielerin isimli romanından uyarlanmıştır. Viyana konservatuarında piyana hocası olan Erika yaşadığı olaylar sonucu kendisini yalnız ve hayata karşı yabancılaşmış hisseder. Bunun sonucunda pornografik ve mazoşistik eğilimler göstermeye başlar. Walter ile tanışan Erica bu duygusal bozukluğa daha da batacaktır. Film 2001 yılında çıktığında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini almıştır.

9- Begin Again (IMDb 7.4)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-2

İçinden müzik geçen filmler listesinde benim açımdan mutlaka olması gereken bir film… Umudun kalmadığında, ‘yeniden başlamak’ istediğinde izleyip oldukça keyif alacağın; bir yandan da müzikleriyle neşeleneceğin bir film. Başrollerinde Keira Knightley, Mark Ruffalo, Adam Levine’in olduğu film; erkek arkadaşının gölgesinde kalmış, onun tarafından aldatılmış, fakat şans eseri tanıştığı müzik prodüktörü ile sonunda hayallerine kavuşan bir kızın hikayesini anlatıyor. Film ‘Lost Stars’ şarkısıyla En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

8- August Rush (IMDb 7.5)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-3

Robin Williams’ın eşsiz oyunculuğuyla taçlanan filmde diğer rollerde; Freddie Highmore, Becki Newton, Jonathan Rhys Meyers’ı görüyoruz. Çello çalan bir anne ve rock yıldızı bir babanın çocuğu olan Evan Taylor; diğer adıyla August Rush, yetimhanede büyümüştür. İçinde karşı koyamadığı bir müzik tutkusu vardır ve bunu geliştirerek bir gün ailesini bulacağına inanır. Hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da karşısına çıkan fırsatları değerlendirmeye çalışır.

7- The Broken Circle Breakdown (IMDb 7.8)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-4

Belçika yapımlarından pek kötü film çıkmıyor. Bu film de onlardan biri! 2012 yapımı olan filmde başrollerde Johan Heldenbergh ve Veerle Baetens vardır. Belçika’dan 86. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisine gidecek film olarak seçilerek Oscar’a aday olmuştur. Filmin konusu; Didier ve Elise çiftinin bluegrass müziği etrafında şekillenen yedi senelik aşklarını anlatıyor. Fakat altı yaşındaki kızları kanser sebebiyle hayatını kaybettiğinde çiftin hayatları ve ilişkileri de altüst olur.

6- All That Jazz (IMDb 7.8)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-5

Müzikal filmleri seviyorsanız bu klasikleşmiş filmi kesinlikle izlemelisiniz. 1979 yapımı olan filmde; müzikal tiyatrolarda yükselmiş fakat hayatında bir türlü mutluluğu yaşayamamış bir sanatçının yaşadıklarını anlatır. İyileşme sürecine geldiğinde ise karşısına iki yol çıkar. Sanatı ve hayatı arasında seçim yapmak zorunda kalacaktır. Bob Fosse’nin yönettiği filmin başrolünde Roy Scheider vardır.

5- Once (IMDb 7.9)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-6

Müzikal ve dram türündeki filmin yönetmeni John Carney; oyuncuları ise Glen Hansard ve Markéta Irglova’dır. Film; Dublin’de sokak müzisyenliği yapan bir erkek ve göçmen bir kadının birlikte albüm çıkarma serüvenlerini anlatıyor. 80. Akademi Ödülleri’nde En İyi Özgün Şarkı kategorisinde Akademi Ödülü kazandı. 2008 yılında aynı şarkıyla Grammy Ödülleri’nde Görsel Medya İçin Yazılan En İyi Şarkı adaylığını elde etti.

4- Rent: Filmed on Broadway (IMDb 8.0)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-7

Broadway’deki şovların nasıl olduğunu size bire bir gösteren bir film. 12 senelik sahnenin ardından film haline gelen Rent Müzikali Broadway’in en uzun süreli 7. gösterisi. 4 Tony ve Pulitzer Ödülleri’nin sahibi Jonathan Larson tarafından yönetiliyor. Broadway yolculuğunda olan sanatçıların hem gösterlerini hem de özel hayatlarında yaşadıklarını konu alan film, izleyenlere gerçek bir müzik şöleni sunuyor.

3- C.R.A.Z.Y. (IMDb 8.0)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-8

Homofobi sorununu irdeleyen film bir Kanada yapımı. Filmin ismi; Beaulieu ailesinin 5 çocucuğunun isimlerinin baş harflerinden oluşmuştur, aynı zamanda ailenin babasının en sevdiği Patsy Cline’in Crazy şarkısından esinlenilmiştir. Ailesine göre ‘farklı’ bir çocuk olan, Tanrı yerine David Bowie’ye dua eden Zac’in hayatını özgürce, kendi istediği gibi yaşamaya çalışması bunun sonucunda da ailesi ve toplumla çatışması anlatılıyor. Filmde; Pink Floyd, Rolling Stones, David Bowie, Charles Aznavour gibi sanatçıların seslendirdiği şarkılar yer almaktadır.

2- La La Land (IMDb 8.5)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-9

Daha fragmanının çıktığı andan itibaren herkesin merakla beklediği, herkesin bayılarak izlediği romantik bir hikaye olan La La Land… Başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone’un yer aldığı filmin yönetmenliğini ise Damien Chazelle yapmıştır. Film; oyunculuk yapmak isteyen Mia ile caz piyansti Sebastian’ın ilişkisini anlatmaktadır. 2016’nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen La La Land; 89. Akademi Ödülleri’nde 14 adaylık elde ederek Akademi Ödülleri tarihinde en fazla adaylık elde eden üç filmden biri oldu. Ayrıca 74. Altın Küre Ödülleri’nde en fazla adaylık elde eden film olarak adaylıklarının hepsini -7- kazanarak Altın Küre tarihindeki rekoru da kırmış oldu.

1- Whiplash (IMDb 8.5)

icinden-muzik-gecen-filmler-artmanik-10

İçinden müzik geçen filmler listemizin bir numarasına geldik… Whiplash La La Land’in yönetmeni Damien Chazelle tarafından 2014 yılında yayımlanan eşsiz bir film. Filmin başrollerinde Miles Teller ve J.K. Simmons’u görüyoruz. Filmde caz okuyan ve bateri çalma konusunda en iyisi olmak isteyen bir öğrenci ve onun sert mizaçlı, zorlayıcı hocasının ilişkisine tanık oluyoruz. Filmi izlerken siz de bateri çalan Andrew gibi sinirlenecek, hüzünlenecek, sevineceksiniz. Film izleyeni resmen içine çekiyor bu konuda. Film 2014 Sundance Film Festivali’nde açılış filmi olarak gösterilmiştir. 87. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Film Kurgusu, En İyi Ses Miksajı ödüllerini kazanmıştır.

0 Yorum Yorum Yap →