İzlendiğinde Yaşam Enerjisi Verecek Filmler

İzlendiğinde yaşam enerjisi verecek filmler; evden çıkmaya korkar olduğumuz bugünlerde imdadımıza yetişecek.
Sosyal hayatımız durmuş durumda, birçoğumuz evden işe-okula giderken zor durumdayız ve moralimiz bozuk. Belki tünelin sonundaki ışık gibi küçük bir aydınlık yaratacak olan, hayat enerjisi veren bu filmler hem kafamızı biraz olsun dağıtmaya yarayacak hem de boş vakitlerimizi güzel bir şekilde doldurmamızı sağlayacak. İzlediğimizde yüzümüzde ufak tebessümlerin oluştuğu ve huzur veren bu filmleri gelin beraber inceleyelim. Sonra da teker teker izleyip hayata yeniden umutla bakmak için birbirimize tutunalım..

1-Amelie

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-1

Aşkın en umutsuz anda bile bizi bulabileceğini tatlı bir şekilde anlatan bir film. Filmin başrolünde Audrey Tautou oynuyor. Film, Paris’te garsonluk yapan, küçük şeylerden aşırı mutlu olan, kendi fantastik dünyasında yaşayan Amelie ve onun dünyaya bakış açısını anlatıyor. Bir gün evinde kendisinin olmayan bir kutu bulması ve sahibinin peşine düşmesiyle aşkı tadan, siyah-beyaz gördüğü dünyanın rengarenk olmasını anlatan sıcacık bir film.

2-Umudunu Kaybetme

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-2
Konusunun ismiyle birebir uyum sağladığı filmin başrol oyuncuları Will Smith ve onun gerçek hayattaki oğlu Jaden Smit. Film; bir babanın çaresizliğini fakat bu çaresizliğe rağmen küçük oğlunun mutluluğu için büyük bir savaş vermesini anlatıyor.

3-Bruce Almight (Aman Tanrım)

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-3
Mükemmel mimiklere sahip, hepimizin gönlünde taht kuran Jim Carrey’nin başrol oynadığı bu film Tanrı ile insan arasındaki ilişkiyi fantastik bir biçimde inceliyor. Bütün işlerinin ters gitmesi üzerine Tanrı’ya isyan eden Bruce’a bir anlaşma sunuluyor ve film bu anlaşma üzerine işlerin nasıl karıştığını anlatarak ilerliyor.

4-Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım)

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-4
Ailenin küçük kızı Olive’in bir hayali vardır: güzellik yarışmasına katılmak! Baba, anne, ağabey, dayı ve dedesiyle beraber o sarı minibüse doluşup giderken, yolda yaşadıkları maceraları konu alan ve gün ışığı gibi sıcaklık yayan bir film. Filmin başrollerinde Steve Carell, Toni Collette gibi oyuncuları görüyoruz.

5-Big Fish

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-5
Benim için fantastik filmlerin başında gelen; bir babanın, oğlunun büyümesini kabul edemediği ve yaşadıklarını masalsı bir dille anlattığı unutulmaz bir film. Öyle ki filmi izlerken olayların, mekanların, sözlerin içinde kayboluyorsunuz. Filmin başrollerini Ewan McGregor, Albert Finney gibi oyuncular paylaşıyor, yönetmen koltuğunda ise efsanevi isim Tim Burton oturuyor.

6-Eat Pray Love

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-6
IMDb’den nasıl 5.7 alır diye kara kara düşündüğüm, şahsen 7-8 kere izlediğim dünyayı gezdiren ve ufuk açan bir film. Elizabeth Gilbert tarafından yazılan kitap aynı isimle beyaz perdeye uyarlandı. 30’lu yaşlarındaki bir kadının o yaşına kadar sürekli maddi değerlerin peşinden koştuğunu fark etmesi ve kendini yeniden keşfetmek için yollara düşmesini anlatıyor. Başrolü Julia Roberts canlandırıyor.

7-Inside I’m Dancing (İçimdeki Dans)

INSIDE I'M DANCING, (aka RORY O'SHEA WAS HERE), Steven Robertson, Romola Garai, James McAvoy, 2004, (c) Universal

İşte çılgın bir arkadaşlık; tekerlekli sandalyenin hayallere ve hayatı doyasıya yaşamaya asla engel olmadığını anlatan yüksek dozda umut, özgürlük ve sevgi vadeden bir film. İngiltere yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Damien O’Donnell oturuyor.

8-Before Sunrise

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-8
Bir üçlemenin ilk filmi olan Before Sunrise 1995 yılında çekilmiş ve yönetmeni; Richard Linlater. Celine ve Jesse’nin trende tesadüfen tanışmalarını ve bir gün boyunca neler yaptıklarını anlatıyor. Yönetmen 9 yıl sonra yani 2004’te aynı oyuncularla Before Sunset ve bundan sonra da 2013 yılında Before Midnight’ı çekmiştir. Ben buraya sadece ilk filmi yazıyorum, zaten bunu izledikten sonra 2. ve 3. filmleri sabırsızlanarak izleyeceksinizdir 🙂

9-Her Çocuk Özeldir

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-9
Aamir Khan’ın en önemli filmlerinden biri; Her Çocuk Özeldir.. Yapımını ve yönetmenliğini üstlenen Aamir Khan’ı başrolde de görüyoruz. Film IMDb’den 8.4 puan aldı ve en iyi 250 film listesinde yer alıyor. Harfleri ve sayıları anlamakta güçlük çeken  bir çocuk çevresinden kötü tepkiler alır ve bir okula gönderilir. Oradaki öğretmeninin özel ilgisiyle sıradan bir çocuk olmadığı anlaşılır.

10-Neşeli Günler

izlendiginde-yasam-enerjisi-verecek-filmler-artmanik-10
Gelelim listedeki belki de en güzel, en sıcak, en umut verici filme.. Hepimizin defalarca izlediği ve izlemekten bıkmadığı, hele bayram sabahlarında televizyonda çıkarsa tadından yenmediği film; Neşeli Günler. Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Oya Aydoğan ve nice ustaların oynadığı film başımızın tacı, gönlümüzün sultanı. Ailenin her şeye rağmen nasıl ayakta kalabildiğini, sevginin her şeyi nasıl da iyileştirip güzelleştirdiğini anlatan sıcacık bir film. Hala izlemeyenler varsa şiddetle ama sevgi dolu bir ısrar şiddetiyle tavsiye edilir. Sahi turşu limonla mı yapılırdı sirkeyle mi? 🙂

0 Yorum Yorum Yap →