Öğretici ve Eğlenceli Youtube Kanalları

Hem öğretici hem de eğitici Youtube Kanalları ile bilgilerimizi tazelemek ve yeni şeyler öğrenmek için sizlere birkaç kanal derledik. Son zamanlarda hepimiz vaktimizi kadınların daha güzel ve çekici olmasını sağlayıcı ya da boş vakitlerimizi yine boş bir şekilde geçireceğimiz ‘kafa dağıtmalık’ youtube kanalları ile geçiriyoruz. Oysa ki 5 dakikalık videolarla bile felsefe, sanat, müzik hakkında bilgilere sahip olabiliriz.

ogretici-ve-egitici-youtube-kanallari-artmanik-1

Gündelik hayatımızda sürekli okula-işe koştururken aslında biraz olsun bu streslerden uzaklaşmak için kendimizi sosyal medyaya atıyoruz ve bir süre sonra bunun bağımlısı haline geliyoruz. Öyle ki kendimizi bir süre sonra tanımadığımız insanların profillerinde dolaşırken buluyoruz ve zaten az ve değerli olan vaktimizi boşa harcamış oluyoruz. Youtube çok geniş bir yelpaze olduğu için aslında kendi kişisel zevklerimize ve hobilerimize göre birçok kanal bulabilir, zamanımızı kaliteli bir şekilde yönetebiliriz. İşte bu yazımızda sizler için birkaç kanalı inceledik ve derledik!

1- Rasyonel Videolar

Bilim, felsefe, din gibi aslında gündelik hayatımızı oluşturan konuları hiç de bir gün içinde ağzımıza almıyoruz ve merak edip araştırmıyoruz. Bu kanal bu konuları derinlemesine işleyen videolarla işinde usta kişilerden verdikleri örneklerle bizi adeta aydınlatıyor. Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

 

2-Pandora-Felsefe

30 dakika civarında olan videolarla uzun uzun kitapları, makaleleri ve söyleşileri bir çırpıda öğrenip hazmetmemiz için hazırlanmış Youtube Kanallarından biri de Pandora-Felsefe kanalı. Heidegger’den Derrida’ya birçok filozof ve sosyoloğun düşüncelerine ve eserlerine yer veren kanal hem felsefenin temeline iniyor hem de inşa sürecini işliyor. Kanala buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca kanalın Pandora-Sanat, Pandora-Bilim, Pandora-Politika bölümleri de mevcut.

 

 

3-Sesli Kitap Dükkanı

Radyo tiyatrosu, sesli makaleler, sesli kitaplar gibi sunumlar yapan kanal, boş zamanımızı doldurmak için bize mükemmel fırsatlar sunuyor. Kült haline gelmiş kitapları ya da oyunları buradan dinleyerek veya izleyerek siz de öğretici dakikalar geçirebilirsiniz. Tabi size hiçbir zaman kitap okumayı bırakın burdan dinleyin demiyoruz; hatta kitabı okuyup bir de burdan dinleyin diyoruz 🙂 Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

4- Filme Gitmeden Önce

Sinemaseverlerin oldukça hoşuna gidecek olan bu kanal beyaz perde hakkında her şeyi sunuyor. Film haberleri, eleştirileri, filmler hakkında bilinmeyenler daha bir sürü bilgi veren kanal sinema hakkında oldukça dolu bir içeriğe sahip. Merak edenler buradan ulaşabilirler.

 

 

5-Akbank Sanat

Akbank Sanat 1993 yılında kurulan ve Türkiye’de çağdaş sanatı hem görüşleriyle hem de yaptıklarıyla destekleyen bir kurum. Müzik, yayın, görsel sanatlar, sahne sanatları alanlarını kapsayan zengin bir kültür-sanat programına sahiptir. Kurulduğu yıldan bu yana birçok sergiye ev sahipliği yapan, caz müziği destekleyen ve caz festivaliyle ülkede büyük yankı uyandıran Akbank Sanat; düzenlediği seminerlerle de oldukça ses getirdi. Piyano Günleri, Gitar Günleri, Film Festivali gibi tematik mini festivaller düzenleyen kurum çocuk atölyeleriyle de övgüyü hakediyor. Kanalın Youtube sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

0 Yorum Yorum Yap →