Hollywood’un En Sıra Dışı Yönetmeni: Tim Burton

Tim Burton şüphesiz Hollywood’un en kendine özgü, en sıradışı, en karanlık ve en eğlenceli yönetmenlerinden biri. Uzun metrajlı film kariyerine 1985 yılında Pee-Wee’nin Büyük Macerası filmi sonucu başarısızlıkla başlayan yönetmenin kendini kanıtlaması çok uzun sürmedi ve kısa sürede en iyi yönetmenler listesine girdi. İşte Tim Burton ‘ın en popüler ve kendine özgü filmleri!

BETER BÖCEK: “SHAKE SHAKE SHAKE SENORA SHAKE YOUR BODY LINE”

Beetle juice beetle juice beetle juice üçlemesiyle akıllara kazınan film. Efektleri ve korkunç komedi unsurlarıyla 80’lilerin hala unutmadığı bu filmin senaryosunu, Michael McDowel’ın kendi hikâyesinden uyarlayarak yazdı. Film yapıldığı yıla göre özel efektler içerdiği için aldığı ödüller genelde bu alanda oldu.

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-1

Hayalet çift Adam ve Barbara Maitland yaşadıkları evi satın alan Charles ve Delia’dan hiç hoşnut değildir. Tecrübesiz  oldukları için de ev sahiplerini bir türlü evden uzaklaştıramazlar. Son çare olarak en acımasız hayalet  Beter Böcek’e başvururlar.

MAKAS ELLER: İMKANSIZ BİR AŞK

Tim Burton’a makas eller fikrinin nerden aklına geldiği sorulduğunda, sevmek isteyen ama bunu beceremeyen, sevmek isterken kendine zarar veren genç jenerasyon için bir imge yarattığını söylüyor. Dünya çapında 78 milyon dolarlık hasılata ulaşan yapım, eleştirmenler tarafından Burton’ın en kişisel filmi olarak değerlendirildi. 90’ların en duygusal ve sıra dışı filmlerinden olan Edward Scissorhands bize yine Tim Burton’ın masalsı dünyasının kapılarını açıyor. Burton bizi Edward’ın bu ellerle sevebileceğine ve kalesinden yeryüzüne sonsuza kadar kar yağdıracağına inandırıyor.

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-2

Mucidinin ölmesi üzerine ellerinin yapımı eksik kalan Edward sonsuza kadar karanlıkta yaşamaya mahkum olur ta ki kozmetik temsilcisi Peg Boggs onu bulup yaşamak üzere evine götürene kadar…

ÇILGIN MARSLILAR: UZAYLILAR DÜNYADA

Dünya dışında hayat var mı? Uzaylılar neye benzer? Dostlarımız mı yoksa düşmanlarımız mı? Tim Burton’ın, usta oyuncu kadrosuyla çektiği ve 1950’lerin uzaylı istilacıları konu alan kült filmlerini tiye aldığı komedi, bilim kurgu ve aksiyon türü filmi yaramaz uzaylıların Dünya’ya saldırmanın eğlenceli olacağını düşünmesiyle başlıyor.

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-3

ABD’nin Nevada çölüne gelen Uzaylılar Dünyalılar tarafından heyecanla ve merakla karşılanır, uzay gemisinin kapısı açılır ve dost olarak geldiklerini söyleyen Marslılar yüksek teknolojili silahlarıyla önlerine gelen herkesi öldürmeye başlar. Bütün binaları yıkarlar hatta onlarla fotoğraf bile çekilirler .Planlarının ortaya çıkmasıyla Dünyalılar ve Marslılar arasında yaşam savaşı başlar.

ED WOOD: EN BAŞARISIZ YÖNETMENİN TRAJİKOMİK HİKAYESİ

1994 yapımı siyah beyaz bir film, Hollywood tarihinin en kötü ve başarısız yönetmeninin, izleyiciye başarılı bir şekilde sunulmasıyla oluşan trajikomik hayat hikayesi…

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-4

Tim Burton’ın favori oyuncularından Johnny Depp’in canlandırdığı Ed Wood kimine göre dünyanın en yeteneksiz , kimine göre güzel filmleri olan bir yönetmen. Hakkında bu kadar kötü yorumlar bulunan yönetmen film aşkından asla vazgeçmeyecek…

BIG FISH: İNSANLAR HAYAL KURMALI MI?

Nasıl öleceğinizi bilseniz neler hissederdiniz? Big Fish’i izlediğinizde kendinizi masallar diyarında gibi hissedeceksiniz ama bir bakacaksınız ki her şey gerçekmiş. Masal tadındaki bu film Daniel Wallace’ın Büyük Balık: Efsanevi Ölçülerde Bir Roman adlı romanından uyarlandı.

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-5

Filmde William Bloom babası kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu içi evine geri döner. Gezgin bir satıcı olan babasını yakından tanımak için gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar. Babasının yaşadıkları bir yapboz parçası gibi yerine oturur ve bu anlaşılması güç olan adamın bütün zaferleri ve zaafları en masalsı yönleriyle ortaya dökülür…

BİR NOEL GECESİ KABUSU: “TATİLLER NEREDEN GELDİ DİYE MERAK EDİYORSUNUZDUR BELKİ”

Her yıl Cadılar Bayramı, kentinin bal kabağı kralı olmaktan sıkılan Jack Skellington artık bu işten yeterince heyecan almıyordu ve mutsuzdu. Yeni arayışlar içindeydi ve kendini birden Noel kentinde buldu. Noel gecesi için hazırlık yapma görevini Cadılar Bayramı kentinin yapmasına karar verdi. Ama bu gecenin sonucu faciaya dönüşeceğini bilmiyordu.

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-6

CHARLIE’NİN ÇİKOLATA FABRİKASI: WİLLY WONKA GELİYOR

“Charlie’nin Çikolata Fabrikası” 2005 yılında Ronal Dahl’ın aynı adlı kitabından esinlenerek çekildi.

Tüm dünya Willy Wonka’nın esrarengiz, kapıları herkese açık fabrikasını merak etmekteydi. Bir gün Willy Wonka çikolata ambalajının altına 5 altın bilet koydu. Bu biletleri bulan çocuklar fabrikaya girmeye hak kazanacak ve içlerinden biri hayal dünyasının ötesinde bir dünyaya kavuşacaktı. Filmde bileti kazanan beş çocuk aç gözlülük, hırs, ukalalık, şımarıklık, bağımlılık gibi özellikleri temsil ediyor. Charlie Bucket isimli küçük çocuk ise aralarında en farklı olanı. Ve aile dünyadaki her şeyi anlamlı kılan, filmin başından sonuna kadar bize anlatılan kelime.

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-7

CORPSE BRIDE: “SENİ SEVİYORUM AMA BENİM DEĞİLSİN”

Burton’ın yönettiği ilk uzun metrajlı animasyon filmi olan Ölü Gelin Victor, Victoria ve Emily arasında geçen bir hikaye. Hristiyan inanışına göre biri yaşayan biri ölü olan iki gelin, aşkın tanımı için kullanılan bir simge. Latince kökenli olan “caritas”, yaşayan, utangaç ve sessiz gelini anlatır bu da “Victoria”. Modern ingilizcedeki “amor” ise ölü, olağan dışı ve tutkulu olanı anlatır ki, bu da “Emily”’. Ancak, “amor” doğası gereği bencil ve ölü olduğundan, huzura ve istediğine ancak ve ancak “caritas” yoluyla kavuşmalı. Ölü Gelin’ de bu durum Victoria’ nın Emily’ ye onun için bu aşkı yaşayacağını söylemesiyle doğrulanır ve Emily rahatça yaşayanların dünyasından ayrılır. Aslında böylelikle “amor”, “caritas” yoluyla hem var olmuş hem de ortadan kaldırılmış. Victoria’ nın varlığı önce Emily’ yi yaşatmış ve onu yok etmiş.

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-8

Victor Van Dort kısa süre sonra evlenecek olan bir genç adam fakat kendini evliliğe hazır hissetmiyordu. Ormanda yüzük takma alıştırması yaparken yüzüğü yanlışlıkla Ölü Gelin’in parmağına takar ve kendini birden Emily’ye evlenme teklifi etmiş bulur.. Böylelikle Victor’un ölüler ve canlılar diyarı arasındaki macerası başlar.

SWEENEY TODD FLET SOKAĞININ ŞEYTAN BERBERİ: “ASLA AFFETME ASLA UNUTMA”

Tim Burton’ın yönettiği dram, gerilim, müzikal tarzındaki 2007 Amerikan yapımı filmin başrollerinde Johnny Depp ve Helena Bohem Carter oynuyor. 8 dalda Tony Ödülü kazanan filmin, önceki yıllarda on farklı sürümü çekildi, bir çok ülkede müzikal olarak da sergilendi. Bu film Tim Burton’ın insanları nasıl karanlık ,kötü ve parlak iyi gösterebildiğinin en büyük örneklerinden.

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-9

Haksızlığa uğrayan ve hapse atılan Benjamin Barker adalet aramak için Fleet Sokağı’na “Sweeney Todd” takma adıyla geri döner. Kızının ve karısını ondan çalan Yargıç Turpin’i aşırı derecede takıntılı ortağı Bayan Nellie Lovett ile birlikte gözlemektedir. Bu sırada Sweeney Todd ona yapılan haksızlıkları masumlara da ödetir. Benjamin Barker’ın hayatı ne kadar aydınlıksa Sweeney Todd ‘un hayatı o kadar karanlık olur.

HAYALET SÜVARİ: KÖTÜLÜK BİR ÇOK MASKE GİYEBİLİR

Tim Burton ve Johnny Depp ikilisinin yine birlikte olduğu bu film ABD’li yazar  Washington Irving’in klasik romanı Başsız Süvari adlı hikâyesinden uyarlandı. Küçük bir kasabada insanlar sürekli esrarengiz bir şekide ölür. Bu cinayetlerin köy halkı tarafından Başsız Süvari tarafından işenildiği inanılır. Polis müfettişi Ichabood Crane olayı aydınlatması için köye gitmesiyle hikaye başlar.

ALİS HARİKALAR DİYARINDA: BÜTÜN İYİ İNSANLAR DELİDİR

Charles Lutwidge Dodgson tarafından 1865 yılında yazılan Alis Harikalar Diyarında adlı çocuk romanından uyarlanan bu film büyümek istemeyenlerin masalı. Tim Burton  Alice’i 19 yaşında ele almasının sebebini şöyle açıklıyor; “O yaşta, toplum içine girmeye veya evlenmeye ya da başka şeylere itildiğiniz bir kültüre giriyorsunuz. Ve bana duygusal bir dönüm noktasındaymış gibi geldi.”

hollywoodun-en-siradisi-yonetmeni-tim-burton-artmanik-10

On dokuz yaşındaki Alice 13 yıldan beri hep aynı rüyayı görür. Ve bir tavşan deliğinden geçerek rüyalarında gördüğü, daha önceden ziyaret ettiği diyara geri döner. Harikalar Diyarı’nın sakinleri Alice’in mutsuzluk getiren, insanlara ve hayvanlara korku salan kırmızı prensesin iktidarına son vericek kişi olduğuna inanır ama aralarında Alice’in gerçek Alice olduğuna bir türlü inanmayanlar da vardır.

Not: Bu yazı, Artmanik.com takipçilerinden  Zeynep ULUKUT tarafından yazılmıştır. Kendisini bolca kucaklıyoruz! 🙂

Siz de sanata ve sanatçıya dair yazılarınızı info@artmanik.com‘a gönderebilirsiniz. 

0 Yorum Yorum Yap →