Pablo Picasso’nun Ölüm Yıldönümü

Pablo Picasso; tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de Ios Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruiz y Picasso (bu ne ya?). 25 Ekim 1881 yılında doğup 8 Nisan 1973 yılında öldü. İspanyol Pablo Picasso 20. yüzyılın en önemli ressam ve heykeltıraşı, kübizmin büyük temsilcisi olarak anılıyor. Dünyaca ünlü olan soyadını annesinden aldı fakat daha 9 yaşındayken baba mesleği olan resme başladı. 13 yaşındaysa babası kadar usta bir ressam oldu.

The artist Pablo Picasso (1881-1973) with his dog at La Californie, Cannes, in 1961.

1895 yılında Barselona Güzel Sanatlar Okulu’na girdi ve 1901 yılından itibaren Picasso soyadını kullanmaya başladı. 1900 yılında ilk defa Paris’e gitti ve geçirdiği kızıl hastalığı hem vücudunda hem de resimlerinde yenilikler doğurdu. Hastalığı dönemince Barselona’da olan Picasso, geri döndüğünde güçlü çizimi sayesinde ilk sergisini açtı.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-2

Çizim hayatına ilk başladığı sırada kübizm ve sürrealizm ögelerini kullanmayan ressam, 1901 ve 1904 yılları arasındaki ilk dönem yapıtlarında; sıradan insanların,  sirk palyaçolarının ve akrobatların resimlerini yaptı. Tablolarında sirk yaşamının hüzünlü yanını yansıtan Pablo Picasso’nun bu dönemi ‘Mavi Dönem’ olarak tanımlandı.
Bu dönemde resimlerinde daha çok mavi ve tonlarını kullandı.  Mark Jacop ve Coquiot ile arkadaşlık kurdu ve kısa zaman içinde atölyesi gelişen ve büyüyen sanatkarların buluşma noktası haline geldi.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-3

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-4

Bu ortam içinde sanatı ‘Mavi Dönem’den ‘Pembe Dönem’e geçti. Picasso bu dönemdeki resimlerinde pembe ve tonlarına ağırlık vererek melankoli ve duygu yüklü çizgiler kullandı. Bu dönemde yaptığı resimlerde çizgiler ve desenler dikkat çekti.

Aquarell und Tusche auf Malpappe (1905) von Pablo Picasso [25.10.1881 - 08.04.1973] Höhe x Breite 57,2 x 41,2 cm, Rahmenmaß 79,5 x 64 x 4 cm Inventar-Nr.: NG MB 5/2000 faktischer Entstehungsort: Paris Person: Pablo Picasso [1881 - 1973], Spanischer Maler, Grafiker und Bildhauer Systematik: Personen / Künstler / Picasso / Werke / Museum Berggruen / Zirkuswelt

Bir genelevdeki beş hayat kadınını gösteren ve Kübizm akımının önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Avignonlu Kadınlar resmini 1907 yılında Fransa’da çizdi.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-6

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-7

Bu dönemden sonra asıl ününü yapan ‘Kübist’ resimlerini yapmaya başladı. Kübist tabloların genel özelliği geometri ve geometrik şekillerin kullanılması olarak tanımlanıyor. Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki üç boyutlu cisimleri iki boyutlu yüzeye aktarma çabasından oluşur. 1907-1914 yılları arasında kübist tarzda tablolar yapmaya devam etti.

Seated Nude 1909-10 Pablo Picasso 1881-1973 Purchased 1949 http://www.tate.org.uk/art/work/N05904

1910 yılından itibaren Picasso Kübizm akımını yeni bir boyuta taşıdı. Analitik Kübizm olarak bilinen bu ilk aşama; objeleri parçalarından ayırarak, objeyi taklit etmekten çok onun gerçeğini yansıtmayı hedefliyor. 1912 yılına doğru ise Kübizmin ‘bireşimci’ aşamasına geçerek ve gazete kesikleri, cam, sigara gibi maddeler kullanarak yepyeni biçimler denedi.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-9

20’li yılların başında ressam; gerçekçi bir tutum sergileyen klasizm ve mantıksal ögelere yönelen kübizm arasında ilerlemeye başladı. 1923 yılında ise uzun süredir ilgilenmediği heykel çalışmalarına yeniden başladı.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-10

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-11

Guiness Rekorlar Kitabı’na göre; toplam 13.500 resim, 100.00 baskı, 34.00 kitap resmi ve 300 heykel üreterek en üretken sanatçı olarak kabul edildi.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-13

MOUGINS, FRANCE: Pablo Picasso and his wife Jacqueline (L) with friends duing a party at their home in Mougins, south of France. (Photo credit should read RAPH GATTI/AFP/Getty Images)

Gerçek hayatında da kadınlarla yakından ilgilenen ressam resimlerinde de kadını çok fazla kullandı.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-14

Pablo Pcasso’nun en tanınmış eseri olarak bilinen Guernica kasabasının bombalanmasını anlatan 1937 yılında yapılan Guernica adlı eseridir. Bir sergisi sırasında bir askerin “bu resmi siz mi yaptınız?” diye sorması üzerine, “Hayır, siz yaptınız.” diye cevap vererek savaşa karşı olan nefretini anlatmıştır.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-15

Yaşamının son günlerine kadar enerjisinde ve yaşam hevesinde hiçbir eksilme olmayan Pablo Picasso, modern sanatın en önemli temsilcisi olarak anılıyor.

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-16

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-17

pablo-picasso-nun-olum-yildonumu-artmanik-18

0 Yorum Yorum Yap →