Fotoğraflarla James Dean

James Dean kendi dönemi dışında günümüzde bile en karizmatik erkekler arasında yer alıyor ve kültürel bir ikon olarak tanımlanıyor. Kısa yaşamında sadece 2 filmde yer alan Dean, ilk başrolüyle Oscar’a aday gösterilmiş çok az oyuncudan birisidir. 24 yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiş ve bu olaydan sonra efsaneleşmiştir. Daha kariyerinin başında olmasına rağmen bütün dünyaya kendini tanıtmış ve birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Lana Del Rey, Lady Gaga, Taylor Swift, Lou Reed, Eagles gibi isimler tarafından şarkılarında bahsedilen Dean’in doğum gününde efsanevi fotoğraflarıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

fotograflarla-james-dean-artmanik-1

James Dean: “Sonsuza kadar yaşayacakmışsın gibi hayal kur, bugün ölecekmişsin gibi yaşa!”

fotograflarla-james-dean-artmanik-3

 

fotograflarla-james-dean-artmanik-4

James Dean’in ilham kaynağı olduğu bazı sanatçılar ve şarkıları:

‘James Dean’- Eagles

‘Blue Jean’ – Lana Del Rey

‘Style’ – Taylor Swift

‘Vogue’ – Madonna

‘Speechless’ – Lady Gaga

‘Electrolite’ – R.E.M.

fotograflarla-james-dean-artmanik-5

fotograflarla-james-dean-artmanik-6

‘Little Bastard’ (Küçük Serseri) ismini verdiği Porsche 550 ile henüz 24 yaşındayken trafik kazası geçirip hayatını kaybetti. Tamamını kendisinin özel olarak yaptırdığı arabası onun sonu olmuştur. Alec Guiness araba hakkında James’e; “Bu araba çok sinsi duruyor. Eğer buna binmeye devam edersen önümüzdeki hafta bu zamanlarda seni bu arabanın içerisinde ölü bulurlar.” demiştir. Gerçekten de tam bir hafta sonra Dean bu arabanın içinde boyun kırılması sonucu ölü bulunmuştur.

fotograflarla-james-dean-artmanik-8

Kazadan saatler önce bir benzin istasyonunda arabasıyla çekildiği bu fotoğraf son fotoğrafı, kazadan önceki son sözü de “bizi görmüş olmalı” oldu.

fotograflarla-james-dean-artmanik-9

 

0 Yorum Yorum Yap →